| Radu_Roxana_1992 a întrebat:

Din ce volum face parte "Imnul studentilor" de George Cosbuc dati-mi un raspuns rapid dau funda primului raspuns!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

A nu se confunda volumul cu ciclul.
Ciclul, cînd e vorba de niște poezii, este un grupaj de mai multe poezii ( 4 -pînă pe la 20, poate) care au o tematică oarecum asemănătoare, sau poate o anume perioadă a creației lor, etc.
Un volum poate cuprinde mai multe cicluri.

| Radu_Roxana_1992 explică (pentru corolav):

Atunci zi ciclul! plzzz

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Poezia face parte din ciclul „Cîntece de vitejie" publicat în 1903, la București, în volumul cu același nume.

| Fuzzyuzzy a răspuns:

Saint Tropez- Florin Salam