| anonim_4396 a întrebat:

Dragilor, va rog muuuult, dati-va cu parerea despre versurile acestea. Ce parere aveti? E un text bun? Nu sunt ale mele, dar vreau sa aflu niste pareri. Sunt ale unui cunoscut. Multumesc anticipat!
Asadar:

"Asculta-ma, am fragmente din povestea mea cu ea
Timpul meu s-a scurs de mult, ea iubeste pe-altcineva
Eu cu gandul tot la ea, o plac inca de prin scoala
Si-am s-o plac si dupa moarte, o zic a nu stiu cata oara
La inceput parea o gluma, o iubire de copii
Dar in timp, n-aveam motive fara ea de-a mai trai
De vreo trei ori am pierdut-o, dar nu si din inima
Odata am vrut sa-mi pierd viata, am fost cam la limita
Am fost trist, si-aveam in cap cele mai proste idei,
O vedeam cu alti baieti "care e iubitul ei?"
Oare zambeste cu el? Sa ma duc sa il omor?
Genu asta de-ntrebari imi puneam pana sa adorm
Am consumat multe nopti, varsand lacrimi pentru ea
Am tot zis c-o sa ma schimb, da nu mai pot renunta
Astazi nu ma culc mai vesel, crede-m-as la fel de trist
Ca-n viata ei n-o sa mai fiu, poate maxim in playlist
De-ar fi sa castig la loto, n-o sa cred ca-s norocos
Pentru mine fericirea a fost zambetul ei frumos
M-auzi mama, de la mine, s-ar putea sa n-ai nepoti
Iarta-ma dar ai dat viata unuia ce nu-i ca toti
Nu-mi spune ca o sa-mi treaca, fiindca nu se va-ntampla
Cum e noaptea la culoare, asa-mi este inima
Fara ea nu sunt acelasi, iar cei care nu ma stiu
Nu ar crede cum am fost, la cum am ajuns sa fiu
Cand dormeam si ma suna, imi placea ca-si cerea scuze
Dar nu avea niciun sens, ca-mi punea zambetul pe buze
Singura notificare, care ma facea sa rad
Era cu numele ei, din pacate acum n-o vad
Tot ce mai am in final sunt doar aceste fragmente
Pe care le pun pe piese, nu cu scopul sa ma ierte
Vreau doar sa ma inteleaga ca am pus tot sufletu'
Reluam in alta viata, sper numai sa vrei si tu... iubire"

Asta e!

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am citit primele 5 rânduri. Mai mult nu am reușit. Asta este părerea mea. Așa să îi spui prietenului că versurile lui m-au dat gata.

| minime3 a răspuns (pentru sadrian46):

Https://www.youtube.com/watch?v=Iks6kS8q9FU
https://www.youtube.com/watch?v=WdKdQ5fGnXQ

Da aceste doua melodii? Versurile de fapt, sunt scrise tot de el! Linia melodica nu, el doar scrie...mai astept o parere daca nu cer prea mult! Multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru minime3):

Da bine, și vrei să te credem?

| sadrian46 a răspuns (pentru minime3):

Nu ceri prea mult. Ceri doar să înțeleg lălăielile acelor ceea ce așa zis cântă. Cum nu înțeleg aproape nimic, nu am cum să apreciez versurile. Din nou, vei sori.

| minime3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e de necrezut? Adica de ce as minti?

| dullcat a răspuns:

Buna.Dragute versurile, insa suna maidegraba a ceva cantec rap, nu ceva de incadrat la literatura.E pentru un concurs sau?

| minime3 a răspuns (pentru dullcat):

Da, nu stiam in ce categorie sa le pun, scuze... stiu ca nu e literatura. Si da, versurile sunt puse pe o melodie rap, de fapt sunt versurile fostului meu iubit, cantate de un artist rap de la noi, au colaborat.

| mi25 a răspuns:

As zice ca se aseamana intr-un fel cu poezia naiva a incercarilor predecesorilor poeziei moderne romanesti. Totusi nu se ridica la nivelul acestora, nici cat negru sub unghie.
Ce ai prezentat este o versificare naiva a unui indragostit fara talent, dar care a dorit sa-si exprime sentimentele in versuri (nereusite zic eu). Ca doar, vorba cantecului: " Nu e om sa nu fi scris o poezie, Macar odata-n viata lui". O fi aceasta un fel de poezie, dar numai literara nu-i.

| minime3 a răspuns:

Doar ca el scrie sub anonimat, nu vrea sa ii fie afisat numele pe internet! Colaboreaza cu diferiti cantareti!

| dancomanm a răspuns:

Se incadreaza la manele de dragoste.
Daca in viata urmatoare te nasti mai chipes si ea mai urata, o sa compuna ea un raghat de poezie asemanator.