| doriiy a întrebat:

Enigma Otiliei. Filmul respecta cartea?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Filmul e mult mai sărac decât cartea, cronologia evenimentelor din roman nu este respectată, iar personajele sunt sărăcite de calități. Citește măcar povestirea pe scurt a romanului, uite-o aici http://www.lecturirecenzate.ro/2011/08/15/enigma-otiliei-1/

| Euletitia a răspuns:

Buna! Nu e intocami, dar iti recomand sa citesti cartea. Pe langa faptul ca iti trebuie la scoala(e opera de BAC, e si un roman foarte frumos, atat ca stil, cat si ca tematica), asa ca merita lectura. Eu am citit-o acum vreo trei ani si recent am recitit-o cu aceeasi placere, asa ca ti-o recomand si tie, garantat iti va placea. Lectura placuta si poate si vizionare placuta(daca vei vrea sa vezi si filmul dupa ce vei citi cartea ca sa faci o comparatie) si multa bafta la scoala!

| denismaria92 a răspuns:

Habar nu am.dar citeste cartea, merita.happy

| AndreeaRox a răspuns:

Nu prea...e mai recomandat sa citesti cartea, sau daca nu-rezumatul, comentarii, referate si eseuri.

| anonymous09 a răspuns:

Nu prea. citeste cartea, lasa filmu, e mult mai interesant citind

| Still a răspuns:

Nu chiar fiindca detaliul conteaza mult! iar filmul de obicei, face abstractie de asa ceva. Deci iti recomand cartea!