| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva pe aici care a citit "Adam și Eva"? Dacă da, cum i s-a părut?

2 răspunsuri:
| crud a răspuns:

Am citit-o si mi-a placut ideea iubirii care transcede spatiul si timpul. Epocile alese de Rebreanu ne atrag, sunt incitante, ochii, oglinda sufletului, nu se schimba in sutele de ani ce trec, iar sufletele-pereche se intalnesc mereu, se recunosc prin acel magnetism declansat instantaneu si vor sa se uneasca. Iubirea invinge timpul, sufletele se cauta unul pe altul cu inversunare, iar renasterea e ideea care iti da speranta ca mai ai o sansa, ca vei putea atinge in alta viata ceea ce nu ai putut atinge in aceasta viata. Nimic religios, doar o perspectiva.

| Basthet a răspuns:

Bună! Dacă vrei să îți faci o părere proprie, dar nu ai timp să citești romanul, citește povestirea lui pe scurt pe blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare.