| Karol1877 a întrebat:

Faceti un top 30 de carti care nu ar trebui sa lipseasca din biblioteca oricarui cititor.
Spuneti-mi 5 carti psihologice bune, adica Freud, Jung care sa aiba un fundament puternic in psihologie.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cunoasterea omului. Adler Alfred
https://drive.google.com/......sMXdP/view
introducere in psihanaliza - Sigmund Freud
https://drive.google.com/......Ph6CB/view
Piramida trebuintelor umane fundamentalie - Aurelian Burcu
https://drive.google.com/......U1pht/view
Sensul vietii - Alfred Adler
https://drive.google.com/......9D0Oy/view
Sigmund Freud - 3 eseuri privind teoria sexualitatii
https://drive.google.com/......45fLF/view
Sigmund Freud - Interpretarea viselor
https://drive.google.com/......_S2Pu/view
Sigmund_Freud_-_INTRODUCERE_IN_PSIHANALIZA_-_Psihopatologia_vietii_cotidiene_-_Ed._E.D.P.
https://drive.google.com/......NTRid/view

| sierra1 a răspuns:

1. ce vrei tu 2. Basme (Andersen, Creangă, Ispirescu, fraţii Grimm) 3. Legendele Olimpului 4. Homer: Iliada (la care trebuie adăugate Odiseea şi lucrarea lui Vergilius: Eneida) 5. M. Ludemis: Icar 6. K. May: Winnetou (dar merită citite toate lucrările din serie) 7. J. Verne: 20.000 de Leghe Sub Mări (dar merită citite toate lucrările din serie) 8. D. Defoe: Robinson Crusoe 9. M. Twain: Aventurile lui Huckleberry Finn 10. J. London: Chemarea Străbunilor (Sălbăticiei, aş fi spus eu) 11. A. Dumas: Contele de Monte Cristo 12. I. Asimov: Roboţii de pe Aurora (dar şi Zeii Înşişi) 13. J.R.R. Tolkien: Hobbitul (dar şi Lord of the Rings) 14. L. Carroll: Alice în Ţara Minunilor 15. M. Eliade: Maitreyi 16. U. Eco: Numele Trandafirului 17. T. Mann: Muntele Vrăjit 18. H. Hesse: Jocul cu Mărgele de Sticlă 19. E. Hemingway: Zăpezile de pe Kilimanjaro (dar şi The Old Man and the Sea) 20. F. Dostoievski: Fraţii Karamazov 21. L. Tolstoi: Război şi Pace 22. F. Kafka: Procesul 23. Platon: Republica 24. Aristotel: Politica 25. Plutarch: Lives of the Noble Greeks and Romans 26. I. Kant: Critica Raţiunii Pure (dublată de celelalte două „Critici") 27. F. Nietzsche: Aşa Grăit-a Zarathustra (dar şi Omenesc, prea Omenesc) 28. A.N. Whitehead şi B. Russell: Principia Mathematica 29. L. Wittgenstein: Tractatus Logico-Philosophicus (traducerea Pears-McGuinness din 1961) 30. R. Carnap: The Logical Structure of the World (dar şi Pseudoproblems in Philosophy)

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu o sa aiba nimeni rabdare sa-ti faca tie liste din astea, mai ales ca 3/4 din site cred ca n-au citit 30 de carti in toata viata lor

| Mayar a răspuns:

"Idiotul" - Feodor Dostoievski
"Amintiri din casa mortilor" - Feodor Dostoievki
Dostoievski a fost inaintea lui Freud, personalitate de la care cel din urma chiar a invatat, dar le-a cam incalcit treburile intre ele, in fine, nu vorbim de Freud acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e lene să scriu 30.
La cealaltă întrebare, nu știu.
Ia câteva:
Frații Karamazov
Idiotul
Crimă și pedeapsă
Război și pace
În căutarea timpului pierdut
Demonii
Maestrul și Margareta
Tot ce face parte din Comedia Umană.
Procesul
Străinul
Așteptându-l pe Godot
Richard al III-lea

| HelpingHands a răspuns:

Colt Alb - Jack London
Jucatorul de sah - Stefan Zweig
Oameni si soareci - John Steinbeck
Parfumul - Patrick Suskind
Codul lui Da Vinci - Dan Brown
Jurnalul unui geniu - Salvador Dali

| Basthet a răspuns:

Bună! Nu voi enumera chiar 30, dar cred că ar trebui să facă parte din biblioteca oricui: Henri al IV-lea de Heinrich Mann, trilogia Potopul-Prin foc și sabie-Pan Wolodjowsky de Henryk Szienkiewicz, La răscruce de vânturi de Emily Bronte, Război și pace de Lev Tolstoi, Regii blestemați de Maurice Druon, Frații Karamazov de Feodor Dostoievski, Forsyte Saga de John Galsworthy, Shogun de James Clavell, Rămășițele zilei de Kazuo Ishiguro, Bătrânul și marea de Ernest Hemingway și multe altele.