| Caly1515 a întrebat:

Fiind sfarsitul anului, probabil toti elevii vor/trebuie sa mai raspunda la ceva.In categoria asta intru si eu.Profesorul de istorie ne-a dat doua teme pentru niste referate:un monument construit in stil arhitectural romanic si o personalitate a literaturii Renasterii.Ideea e sa ne informam si sa gasim un monument si o personalitate despre care el sa nu stie atat de multe, astfel renuntand la a pune intrebari.Imi puteti spune o personalitate a literaturii Renasterii si un monument in stil romanic?

Răspuns Câştigător
| marianvranceanul1 a răspuns:

Un monument renascentist este Capela Sixtina de la Vatican.A fost realizata de Michelangello Bunarrotii.Personalitatea ar fi Willian Shakpeare sau Miguel de Cevantes.

1 răspuns:
| andreimada a răspuns:

Sunt clasa 6-a si le-am facut!

Personalitate a literaturii Renasterii : Martin Luther, William Shakespeare [1564-1616]
Stil Romanic: DOmnul nostru profesor ne-a dat o tema pentru. stilul romanic. Noua ne-a spus sa ne uitam la o biserica
Iti pot zice cateva caracteristici a Stilului Romanic:

- bolta in forma de semicerc
-bisericile sunt masive si greoaie
-acoperis triunghiular!
Funda plz?