| painkilleeer a întrebat:

Filmul "Felix si Otilia" este reaizat dupa romanul "Enigma Otiliei" dar are legatura cu toata actiunea din roman? Am inceput sa citesc carte si la mine in oras va fi la cinema in aer liber si doresc sa stiu daca e aceeasi chestie.

3 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Oarecum, eu am citit cartea si dupa m-am uitat pe youtube la film si pot spune ca in mare parte filmul oarecum corespunde, dar are multe scene schimbate, mai ales finalul, multe sunt schimbate in film, de la ordinea intamplarilor pana la anumite scene importante (cum ar fi finalul, carte a fost ciudat de culminant, macar pentru mine happy )

| Basthet a răspuns:

Bună! Filmul e mult sub nivelul cărții, are omisiuni și modificări. La examene ți se cere cartea, nu filmul, așa că ori citești romanul, ori povestirea sa pe scurt, ori amândouă! http://www.lecturirecenzate.ro/2011/08/enigma-otiliei-1/

| cornelpadure a răspuns:

Niciodată filmul nu va fi la fel ca și cartea. Firul povestii e același dar sunt și schimbări. ultima noapte de dragoste întâia noapte de război e u exemplu bun. În film sunt multe scene scoase și în plus finalul e total diferit. în concluzie filmul Îți poate da o mai buna vizionare asupra romanului dar e esențial sa știi ca se întâmplă și în carte.