| keunp a întrebat:

In romanul "Enigma Otiliei", Felix si Otilia, chiar erau verisori drepti? Adica tatal lui Felix si mama Otiliei chiar erau frate si sora?

9 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu chiar acum o citesc happy
Felix Sima este fiul doctorului Iosif Sima, de la Iasi, care murise si-l lasase pe baiat in grija tutorelui Costache Giurgiuveanu. Costache era cumnatul tatalui sau, deoarece fusese casatorit cu singura lui sora, care murise cu multi ani in urma (mama Otiliei)
Deci ei erau verisori buni.
Sper ca iti e de folos raspunsul meu happy

| Decrepit a răspuns:

Vitregi,baiete.Unul dintre tatal lui Felix si mama Otiliei nu era copil natural, nu-mi pot aduce aminte exact care. Vorbesc Aglae si Simion despre asta, la un moment dat, in prezenta lui Costache, prin prima jumatate a cartii.

| keunp explică (pentru Decrepit):

Poti te rog sa-mi dai mai multe detalii?

| Robin0744 a răspuns:

Pwp nu ai înțeles relația, deși citești volumul. happy

Felix era fiul dr. Sima, cumnat cu Costache după a doua soție, iar Otilia Mărculescu NU era fiica lui Costache cu această soție, ci provenea dintr-o căsăstorie anterioară a mamei sale. De aceea nu există nicio rudenie de sînge nici între Otilia și Felix, nici între Costache și Otilia. De aceea se pune problema adopției Otiliei.

Citiți mai atent, fraților.

| keunp explică (pentru Robin0744):

Pai cum sa nu fie relatie de rudenie intre Otilia si Felix, daca mama Otiliei era sora lui Iosif, tatal lui Felix?

| Robin0744 a răspuns (pentru keunp):

Cred că m-am exprimat neclar. Nu mama Otiliei era sora dr. Iosif Sima. Rudenia între Sima și GIurgiuveanu nu avea legătură cu dna Mărculescu, mama Otiliei, care o concepuse pe Otilia cu un alt soț, anterior căsătoriei cu Giurgiuveanu.

| keunp explică (pentru Robin0744):

Cum, ca chair in carte scrie..."Doctorul Iosif Sima, fost medic militar, apoi demisionat, nu mai avea de mult rude apropiate de singe. Singura lui sora, sotia lui Costache Giurgiuveanu, murise si ea demult."...asta cum poti lamuri?

| Robin0744 a răspuns (pentru keunp):

Era o altă soție

| Daniela_Ramona_1997 a răspuns:

Otilia si Felix nu aveau nici o legatura de rudenie bune. Otilia a fost adoptata de catre Costache Giurgiuveanu desi nu era adoptata cu acte acesta o trateaza ca pe fica lui naturala. Felix vine la unchiul sau mos costache deoarece tatal lui fratele lui Costache Giurgiuveanu murise. Felix venise la Bucuresti ca sa ii continuie studiile la medicina.