| AndyDiva a întrebat:

Heeeey!
Dragii mei, as vrea sa public o carte, insa nu stiu care sunt pasii spre a reusi! Va rog mult sa ma ajutati, cei care aveti cunostinte in domeniu!

Multumesc anticipat! (Dau funditaa kiss)

Răspuns Câştigător
| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Eu spun ca ai putea incerca sa te lansezi pe wattpad, si daca vezi ca are succes o poti tranforma intr'o carte reala si sa pui un anunt in loc de capitol, si fanele tale cu siguranta o sa vrea sa o aiba in forma de carte reala happy

2 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Ai mai multe variante:
1. Sa participi la concursuri de debut (dar sa stii c-o sa intri in competitie cu inca 100-200 de persoane si-s sanse mari sa nu castigi)
2. Sa publici cu o editura de selfpublishing (ii dai bani si editura iti pune cartile in brate, sa faci ce vrei cu ele; daca n-ai cui sa le dai, o s-a cam ramai cu romanele la tine in debara).
3. Sa publici cu o editura putin mai rasarita (nu Polirom sau Litera, ca alea nici nu se uita la tine). Cartea o sa-ti apara pe unele site-uri si in cateva librarii amarate, dar sa nu te astepti sa ajungi scriitoarea secolului. In plus, s-ar putea sa te coste peste 1500 de RON.

Sfatul meu e sa o lasi balta. Daca n-ai un talent extraordinar, n-o sa faci nimic. Acum oricine are un calculator acasa, viseaza s-ajunga mare scriitor. Mai bine publici pe blog sau pe wattpad, ca nu te costa nimic.

| AndyDiva explică (pentru Alcyon):

Eu nu am zis nimic cum ca as vrea sa fiu scriitoarea secolului sau ceva de genul asta. Si nu prea vreau sa public pe un blog. Ideea e ca am vazut multe persoane care au publicat carti, chiar daca nu au avut atat de mult succes cu el. Eu ma asteptam sa imi spuneti efectiv cu cine trebuie sa vorbesc, ce imi trebuie ca sa public o carte etc etc.