| Nonameandnozone a întrebat:

Heeii, TPU. Spuneti-mi cateva carti ce merita citite. Mersi.

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

"Patul lui Procust", "Enigma Otiliei", "Lista lui Schindler", "Cimitirul animalelor", "Shining", "Insemnari din subterana", "Amurgul gandurilor", "Pe culmile disperarii", "Fantoma de la opera", "Robinson Crusoe", "De veghe in lanul de secara", "1984", "Dracula", "Jurnalul lui Anne Frank", "Legendele Olimpului", "Iliada si Odiseea".

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Sunt atat de multe carti care merita citite, atat de multi autori valorosi, incat nu voi reusi decat sa realizez un top subiectiv, in functie de preferintele mele:
"Crima si pedeapsa'', ''Fratii Karamazov'', "Idiotul'', ''Demonii'', ''Adolescentul''-Dostoievski
''Anna Karenina'', ''Invierea'', ''Razboi si pace''-Lev Tolstoi
''Maestrul si Margareta''-Mihail Bulgakov
''Faust''-Goethe
''Romeo si Julieta'', "Hamlet'', ''Macbeth'', ''Othelo''- William Shakespeare
''Calugarul''-M.G. Lewis
''Calugarita''-Denios Diderot
''Rosu si negru'', ''Manastirea din Parma''-Stendhal
''Mizerabilii'', ''Notre-Dame de Paris'' -Victor Hugo
''O viata'', ''Bel-Ami''-Guy de Maupasaant
''Vraciul. Profesorul Wilzcur''- Tadeusz Dolega-Mostowicz
''Qvo vadis'', ''Prin foc si sabie'', ''Potopul'', ''Pan Wolodjovski''-Henryk Sienkiewicz
''La rasarit de Eden'', ''Fructele maniei'', "Soareci si oameni''-John Steinbeck
''Batranul si marea'', ''Fiesta'', ''Adio, arme!'', ''Pentru cine bat clootele''-Ernest Hemingway
''Marele Gatsby''-Francis Scott Fitzgerald
''Un veac de singuratate'', ''Dragoste in vremea holerei'', Toamna patriarhului'', ''Generalul in labirintul sau''-Gabriel Garcia Marquez
''Portretul lui Dorian Gray''-Oscar Wilde
''La rascruce de vanturi''-Emily Bronte
''Jane Eyre''-Charlotte Bronte
seria ''Sherlock Holmes''-sir Arthur Conan-Doyle
''Maitreyi''-Mircea Eliade
''Cel mai iubit dintre pamanteni'', ''Delirul'', ''Risipitorii''-Marin Preda
''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'', "Patul lui Procust''-Camil Petrescu
''Accidentul'', ''Orasul cu salcami''-Mihail Sebastian
''Winnetou'', ''Old Surehand'', ''Comoara din lacul de argint'', ''Tesamentul incasului''-Karl May
''Contele de Monte-Cristo'', ''Cei trei muschetari'', ''Dupa douazeci de ani'', "Vicontele de Bragelone'', ''Regina Margot'', "Doamna de Monsereau'', ''Cei patruzeci si cinci'', "Laleaua neagra'', ''Cele doua Diane''-Alexandre Dumas-tatal
seria "Cavalerii Pardaillan''-Michel Zevaco
''Dama cu camelii''-Alexandre Dumas-fiul
''Fantoma de la opera'', "Misterul camerei galbene''-Gaston Leroux
''Piatra lunii'', "Femeia in alb''-Wilkie Collins
''Robinson Crusoe''-Daniel Defoe
Spor la citit si o zi placuta iti doresc!

| CVane a răspuns:

"Rosu si Negru, Manastirea din Parma, Istoria unui recrut din 1815(Waterloo), Eneida.

| KevinAnthony a răspuns:

The Tragedy of Macbeth, William Shakespeare

Una dintre capodoperele cele mai uimitoare produse de William Shakespeare, The Tragedy of Macbeth descrie povestea dramatica a unui om care spera impotriva sperantei.

O recomand!

| Genessis a răspuns:

Friedrich Nietzsche-Aforisme
Osho-Calea perfecta
Enigma Otiliei-George Calinescu
Jane Eyre-Charlotte Bronte
Maitreyi-Mircea Eliade

| Kokolina a răspuns:

Recent am citit Hotul de carti, Minunea si Cele trei fete ale lunii.ti le recomand sunt super