| XmimiX a întrebat:

Imi povesteste cineva finalul cartii "Enigma Otiliei"? Adica Otilia se casatoreste cu Pascalopol? Ce se intampla cu Felix? Cui ii revine averea lui Costache?

2 răspunsuri:
| Mariapetrupanainte a răspuns:

Otilia fuge cu Pascalopol la Paris si se casatoreste cu el in acest timp Felix isi continua studiile si devine un bun medic si se casatoreste si el cu o fata instarita, numele nu a fost mentionat. Felix se intilneste cu Pascalopol pe starada care ii spune ca s-a despartit de Otilia si ca ea care a plecat intr-o alta tara si s-a recasatorit.Ce s-a intamplat cu averea lui Costache ea a fost furata de Stanica Ratiu care la amagit.