| David1209 a întrebat:

Hei! Mi-am cumpărat stăpanul inelelor dar am aflat ca mai este o carte „hobbitul", pot citi trilogia fară sa citesc această carte?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Mai este si Hobbitul si Silmarillion, sunt in acelasi univers dar poti citi si doar Stapanul inelelor. Si eu am citit prima data Stapanul Inelelor, pe urma celelelate doua.

7 răspunsuri:
| AureliusTPU a răspuns:

Da,dar trebuie sa stii putin din hobbitul ca sa intelegi unele chestii.

| David1209 explică (pentru AureliusTPU):

Cam ce anume?

| RKBlue a răspuns:

Anumite personaje apar in Hobbitul si apoi in Stapanul inelelor.
Unele lucruri sunt explicate acolo.
Sincer, desi multi fani ai lui tolkien nu sunt de acord, mie mi s-a parut ca Hobbitul e mai captivanta decat Stapanul Inelelor.
Are un stil mai diferit(mai usor, intr-un fel)de citire, poate si fiindca a fost scrisa dupa ce trilogia a fost incheiata.

| Apokales a răspuns (pentru David1209):

Oricare. Cartea cu Hobbitul a iesit dupa Stapanul inelelor. Dar din punct de vedere cronologic al actiunii, Hobbitul iti spune povestea a ceea ce a fost inaintea cartii Spanul Inelelor, sper ca nu te-am incurcat aici. Apropo, a iesit si un film despre viata autorului celor doua carti/serii, filmul se numeste Tolkien (2019).

Pe scurt poti incepe cu oricare serie de carti vrei, fie Hobbit, fie Lord of the Rings.

| MihaiV01 a răspuns:

Pai o sa iti spun oridinea trilogiei
1 Silmarilion
2 the hobbit 1, 2, 3
3 Lotr 1, 2, 3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hobbitul se petrece inainte de Stapanul Inelelor, dar da, poti citi intai Stapanul Inelelor!

| agtgr a răspuns (pentru Dismally):

Stiu ca raspund foarte tarziu-dar mai este si Copii lui Hurin, Beren si Luthien, The Book Of Lost Tales, The fall of Gondolin, The Adventures of Tom Bombadil and Other Verses from the Red Book
Mai sunt si niste carti in care fiul lui Tolkien analizeaza ce a scris tatal sau si tot ale lui mai are si niste povesti pierdute ale lui Tolkien publicate