| Moldovan_Andrei_1998 a întrebat:

As putea citi Hobbitul daca nu am citit nicio carte din seria "Stapânul Inelelor"?

Răspuns Câştigător
| frostxtq a răspuns:

Buna,
Hobbitul cu Stapanul Inelellor nu au legatura intre ele. Poti sa le citesti in ce oridne vrei (ma refer la Hobbit si la Stapanul Inelelor).
Daca o sa vrei sa citesti Stapanul Inelelor trebuie sa le iei in ordine ca sa intelegi actiunea, e in 3 volume.

| Teardrop a răspuns (pentru frostxtq):

Au legătură...

4 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Hobbitul a fost scris și publicat înainte de stăpânul inelelor. E mult mai ușor de citit și de înțeles.
Și acțiunea din Hobbitul se petrece înaintea celei din LOTR.

Deci da, e recomandat să citești înainte Hobbitul.

| NesSquick a răspuns:

Da, o poţi citi şi pe internet, mai ales pe telefon seara.

| NumeNormal a răspuns:

Da, cred ca nu au prea mare legatura.Stiu ca am un prieten care o citeste acum, fara sa fii pus mana pe seria"Stapanul Inelelor". Daca ai vazut filmele si mai bine.