| Nuimicitinumele a întrebat:

Eu m-am gandit ca in timpul liber sa scriu o poveste, asa, de plictiseala. Am scris o pagina in WORD din ea si vreau sa stiu cum vi se pare, adica daca voua va place sau nu. Va rog mult sa cititi (va ia vreo 5 minute sau mai putin) si sa imi spuneti daca sa o continui sau sa nu. Daca voua va place o sa o continui, daca nu, nu. Va rog sa fiti sinceri chiar daca va place sau nu. Daca va place eu o sa o continui (mentionez ca am destule idei)

Balaran – Zeii se rascoala

Pe o planeta plina de sange, unde razboaiele erau de necontrolat, unde moartea era un simplu lucru, unde oamenii, Targonii si Gzorvenii erau de nestapanit. Toate aceste razboaie au pornit cand Targonii au vrut sa iasa la suprafata pentru a domina tot ce exista IN si PE acea planeta. Oamenii au trait in armonie si pace, aveau o viata deosebita si pasnica, nu existasera razboaie si nici criminali pana in acea zi. Prima aparitie a Targonilor a fost in muntele Zohnbora, deoarece oamenii se fereau de acea zona din cauza animalelor ce dominau acele parti ale planetei.
Targonii au fost intotdeauna niste brute, niste monstrozitati fioroase cu colti ce le ies prin barbie, ochi rosi nu prea mari, plini de muschi. Ei nefiind prea inteligenti isi lucreaza fiecare parte din corp pentru a fi rezistenti si puternici. Au in jur de 2 metri si 20 centimetri inaltime iar in latime aproximativ 55 centimetri. Imbracati doar in armura mai tot timpul, pregatiti pentru a ucide orice. La ei exista o regula care a fost urmata de cand regele lor Hellscream a impus-o, "Daca esti slab esti ori exilat, ori omorat", astfel aceasta rasa devenind cea mai puternica din cate au existat. Aceste fiinte fara mila au venit din asa zisul "Infern", ei traind inainte de a iesi la lumina soarelui, in centrul Balaran-ului. Culoarea pielii a devenit rosie de-alungul vietii traita in Infern iar unde de baut si hranit aveau doar magma si pietre. Acesti monstrii erau practim imbatabili, doar strapunsi in inima sau retezati puteau fi opriti, altfel nu puteai face un targon sa nu mai lupte, decat daca nu cumva reuseai sa il lasi fara maini sau picioare, lucru imposibil de facut datorita agilitatii si fortei pe care o aveau.
Odata ajunsi in Zohnbora, datorita fortei impuse pentru a strapunge muntele si datorita canalelor facute prin pamant, magma reuseste sa ajunga si ea la suprafata, transformand muntele intr-un vulcan. Ei si-au ridicat baza principala acolo iar toate animalele salbatice gasite au devenit animalele lor de razboi. Cu ajutorul chimicalelor din jumatatea planetei au reusit sa creeze niste bestii ce nu pot fi controlate decat prin forta bruta. Aceste bestii erau de 2 sau chiar de 3 ori mai mari si mai puternice ca inainte. Targonii au creat balti speciale, incalzite cu ajutorul magmei la o temperatura de 500 grade Celsius in care au sacrificat 100 de creaturi din rasa lor si in care au adaugat mercur si acid. Aceasta rasa a reusit sa isi creeze indeajuns de multe animale mutant pe care sa le poata calari si sa omoare tot ce e bun pe o arie de 50KM patrati. Armele lor erau facute cu multi tepi in asa fel incat doar o singura zgarietura sa te poata omori din cauza veninului pe care il puneau pe sabi, ciocane, buzdugane, topoare si sageti.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Am inceput sa citesc si m am oprit la prima fraza. Nu are niciun sens, e o propozitie fara sfarsit.

"Pe o planeta plina de sange, unde razboaiele erau de necontrolat, unde moartea era un simplu lucru, unde oamenii, Targonii si Gzorvenii erau de nestapanit"

| neutrino a răspuns:

Magnific, dar noi ce vina avem?

| corolav a răspuns:

Nu ți s-a stricat tastatura cînd ai început să „debutezi asemenea inerții"?

| corolav a răspuns:

Tipicul exemplu al celebrului dicton:„Somnul rațiunii naște monștri".

| AndreiGabi a răspuns:

Sincer, slabut, cum spune si "suntserios" de la prima propozitie ai calcat stramb. Si totusi, ideile tale si imaginatia nu sunt rele! Doar ca, spre exemplu, in descrieri, faci totul sa para putin cam banal si "ireal". Indiferent ce descrii, trasaturile trebuiesc accentuate pana la extrem, astfel incat sa nu devina plictisitor iar cel ce citeste sa fie "cuprins" de acel peisaj. Tu ai facut o reteta, 100 bucati creaturi, 500 C*, mercur, acid... As incerca sa iti dau un exemplu dar ma dezgusta partea sf, nu am imaginatie atat de bogata. Ca o concluzie, nu te lasa(pentru ca foarte putini au imaginatia ta), dar mai lucreaza la modul de redare a ideilor, dar si de exprimare! Pentru asta recomand carti, orice tip de carti. Bafta!

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Daca vrei parerea la mai multe persoane, fa-ti un cont pe Wattpad si pune cartea ta acolo. Wattpad e un site unde oricine poate posta orice carte, originala sau nu.

| IlieFloryn1992 a răspuns:

Bravo e frumoasa povestea dar /DAR\ mai trebuie sa lucrezi la final ( la incheiere).

| Whateverpfff a răspuns:

Sincer nu e genulmeu...prea mult sange.happy