Întrebare recomandată | vilpiko a întrebat:

Hei TPU, știți cumva dacă cartea "La miezul nopții va cădea o stea"- Teodor Constantin, este o carte bazata pe fapte istorice reale? Dacă da, în ce măsură?

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Presupun că în carte nu e vorba de o stea în sens literel, ci figurat, steaua fiind un personaj cheie care are să cadă la miezul nopţii, să fie demascat. Şi sunt convins că nu e vorba de fapte istorice reale. Romanele poliţiste în general prezintă fapte închipuite, imaginate de autor, acesta fiind de multe ori el însuşi un agent care lucrează în domeniul investigaţiilor - activ sau retras (la pensie). Având deci o experienţă proprie în domeniu, îi este uşor să imagineze scenarii de acest gen, chiar cu mai multe intrigi şi mai mult suspans decât cele experimentate de el în mod real.