| delialove123 a întrebat:

Hei TPU....Sunt pasionata foarte mult de carti...Si cum stateam eu in pat ma gandeam sa incep o poveste. As vrea sa fie ceva istoric insa nu am nume pentru personaje (femei si barbati cu tot cu nume de familie)...Va rog, un mic ajutor? Dau funda happy

3 răspunsuri:
| CorneliaC a răspuns:

Noelia Biciu, Felix Razboinicul, Gligor Satanistul, Silvan Alecu, Victorina Plamadeala, Dafina Regina Tuturor, Desdemona Plangacioasa

| ShadeAdda a răspuns:

Cauta pe site-ul acesta: http://www.20000-names.com/female_english_names.htm Ai mii de nume de unde poti alege, nume din diferite limbi la care iti dau si deinitia lor. In legatura cu numele de familie... aici este mai greu... Incearca sa faci combinatii de nume, sa sune cat mai neobisnuit.

| Bitzy a răspuns:

Bună! Cărțile cu caracter istoric sunt destul de complicate... depinde mult și de nume, de locul în care se petrece acțiunea. Fiind o carte istorică mă gândesc că acțiunea se petrece cu mult timp în urmă și că fiecare loc avea nume specifice, nu semnificații diferite, nu? Nu poți pune într-un roman lucruri care să nu se lege, contează mult. Sunt cititori care nu observă aceste detalii dar criticilor literari nu le scapă nimic! Mai bine te-ai consulta cu cineva, o persoană ce a călătorit mult, a vizitat numeroase muzee.