| Sibel2013 a întrebat:

Hey, imi spune si mie cineva cum pot scrie o recenzie?

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Recenzia se refera la un text si la autorul lui. Textul trebuie analizat, daca e literatura : stilistic, mesaj transmis, etc.Autorul il analizezi concomitent si comparativ cu alte texte care-i apartin.Implicit ii dai un fel de 'recomandare' cititorilor. Faci si o sinteza ulterioara, pe scurt a operei acelui autor.Cu laude si critici. Critica nu este neaparat negativa, daca nu e cazul.Ai putea sa citesti pe Eugen Simion, are referiri la o gramada de autori.Intr-o gramada de tomuri. Ai putea invata citind cateva prefete, te vor ajuta sa -ti gasesti propria cale stiind si invatand mijloacele.

| oprescudorin11 a răspuns:

Iti mai trebuie o cultura minimala vis-a -vis de autor si autori asemanatori. Trebuie si o analiza comparativa.Pentru credibilitate. E multa munca de documentare. Dar poti scrie ca multi si la 'plesneala'. Depinde ce performante iti doresti, pentru tine, desigur.

| Adryan17 a răspuns:

Depinde de opera si ce anume urmaresti. Scoate idei principale, comenteaza..Depinde de textul pe care il ai.