| GalacticOtter a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti? Imi place mult sa citesc dar chiar nu stiu ce carti sa mai iau...am aproape 13 ani.Ce carti imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Bravo ție pentru faptul că îți place să citești! Mi-aș dori să aud mai des chestia asta. happy
Păi, nu știu ce gen te atrage, așa că o să te plimb prin câteva genuri care mie mi-au plăcut mult:
- ciclul "Floris" de Jacqueline Monsigny - capă și spadă, aventuri, dragoste, intrigi etc
- ciclul "PardaillanȚ de Michel Zevaco - capă și spadă
- Nobila Casă, Shogun și Changi - James Clavell
- Cyrano de Bergerac de Edmond Rostand
- ciclul Melania Lupu de Rodica Ojog-Brașoveanu - polițiste
- Isaac Asimov - toate, SF

Sunt foarte multe genuri și cărți care merită citite, important este să citești. Astea îmi vin acum în minte ca fiind printre cele care mi-au plăcut cel mai mult.

7 răspunsuri:
| Osneros a răspuns:

Nu te induri sa ne spui macar ce carti ai citit si ti-au placut pana acum sau niste genuri?

| GalacticOtter explică (pentru Osneros):

Pai...am citit prea multe? Daca ar fi sa enumar cateva...Harry Potter,
Liviu Rebreanu-Ion si Rascoala
Charles Dickens-Marile Sperante, Oliver Twist
Astea ar fi cateva...
2.Nu am un gen de carti preferat...

| Osneros a răspuns (pentru GalacticOtter):

Din ce ai zis, mi se pare că-ți place ca acțiunea să urmărească evoluția personajelor. În cazul acesta, îți recomand trilogia "Prima Lege" de Joe Abercrombie (acțiunea urmărește individual evoluția mai multor personaje, nu doar unul singur), trilogia "Farseer" de Robin Hobb, "Drumul", de Cormac McCarthy, "Dune", de Frank Herbert și seria "Mistborn", de Brandon Sanderson.

| Cameliapantiru a răspuns:

Cărțile lui Alexandre Dumas sunt minunate pentru vârsta de 12-13-14 ani. Ți le recomand cu drag! Lectură plăcută!

| iamprettybored a răspuns:

Hei! Eu îți recomand să citești tot ce prinzi, îți recomand mai ales cărțile de la editura Arthur, deosebit de plăcute pentru vârsta pe care o ai, eu la 13 ani citeam foarte mult de la Arthur și am amintiri foarte plăcute din vremea aceea. Nu știu să fi citit decât cărți bune de la Arthur. Câteva care mi-au plăcut în mod deosebit: Inimă de cerneală, Mireasa Prințului, Vrăjitoarea de la Iazul Mierlei, Tabăra, Grădina de la miezul nopții, O buclă în timp, Eleanour & Park, Coraline. Îți mai recomand seria Harry Potter în mod special, asta chiar mi-a făcut copilăria. Devoram volumele de Harry Potter prin clasa a șaptea, nu se compară cu altceva. Mai recomand apoi seria Narnia. Sper că te-am ajutat și spor la citit!

| comyne a răspuns:

Incearca carti din diferite stiluri, scrise de autori pe placul cat mai multor tineri de varsta ta ca sa afli daca iti place ce au scris.

Depinde si de gen dar iti recomand carti cum ar fi seria Instrumente Mortale de Cassandra Clare, Stapanul inelelor, Harry Potter, JOCURILE FOAMEI, Divergent, Percy Jackson si olimpienii, Sa ucizi o pasare cantatoare, Hotul de carti, Cronicile din Narnia sau autori precum John Green, Holly Black, Charlotte Brontë, Victoria Aveyard, Stephen King, Oscar WIlde

| Erik55 a răspuns:

Trilogia "Jocurile Foamei"
Sunt 3 dintre cele mai interesante si captivante carti pe care le-am citit.
ai aici un scurt rezumat al primei carti: https://blogulresponsabil.wordpress.com/......ger-games/