| M' a întrebat:

Hei :*ce carti imi puteti recomanda sa citesc?

19 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Eugene Sue-Misterele Parisului, Charles Dickens-Marile speranţe, surorile Bronte cu La răscruce de vânturi, Jane Eyre, Necunoscuta de la Wildfell Hall, Jane Austen-Mândrie şi prejudecată, Emma, Wilkie Collins-Femeia în alb, Daphne du Maurier-Rebecca, Golful francezului, Margaret Mitchell-Pe aripile vântului, John Galsworthy-Forsyte Saga, Louis Bromfield-Vin ploile, Katherine Anne Porter-Corabia nebunilor, Umberto Eco-Numele trandafirului, William Golding-Împăratul muştelor, J D Salinger-De veghe în lanul de secară, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Boleslav Prus-Faraonul, Françoise Sagan-Vă place Brahms?, F Scott Fitzgerald-Cei frumoşi şi blestemaţi, Blândeţea nopţii, Ernest Hemingway-Adio arme, Patrick Suskind-Parfumul, Harper Lee-Să ucizi o pasăre cântătoare, John Steinbeck-La est de Eden, Joia dulce, Antonio Olinto-Copacabana

| Bacemi a răspuns:

Dean R. Koontz are niste carti fantastice. Deasemenea iti recomand Nunta in decembri de Anita Shreve, Masca de fier de Dumas, Poveste de iubire de Erich Segal, Floare intunecata de John Galsworthy.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iti recomand cu placere volumele Ciresarii de Constantin Chirita, este vorba de aventurile unor adolescenti, sunt foarte frumoase volumele merita citite mai ales daca esti adolescent.Iti mai recomand romanele lui Jules Verne care sunt misterioase, captivante si interesante si aventuriere gen 20 000 de leghe sub mari, calatorie spre centrul pamantului, ocolul pamantului in 80 de zile, vulcanul de aur, 5 saptamani in balon.Iti mai recomand de asemenea Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade si Mara de Ioan Slavici.Sa nu uitam nici de Cismigiu and comp in care se povesteste viata de liceu si de adolescent a autorului, este scrisa de Grigore Bajenaru si de asemenea de Elevul Dima dintr-a saptea, o cartea iarasi frumoasa. Sper ca te-am ajutat. O seara placuta.

| anad a răspuns:

Eugene Sue -" Misterele Parisului", Pasărea Spin" de Colleen McCullough

| Adina a răspuns:

Laleaua Neagra

Dama cu camelii

Aventurile baronului Von Munchhausen

Codul lui Da Vinci

Cartea lui Hitler

Dracula

Print si cersetor

De ce iubim femeile:]]

tongue

| M' explică:

Invitatie la vals.

| M' explică:

Am 16 ani

| emy a răspuns:

Nu stiu sa-ti zic.Depinde cati ani ai.

| patty32 a răspuns:

Jodi Picoult-O viata de rezerva
E suuuperlove struck

| anss23 a răspuns:

Toate cartile lui Harlan Coben! eu am citit deja doua si mi-au placut foarte mult.happy

| rixu` e fan UCV [:x] a răspuns:

Depinde de varstawinking
mi-a placut mult ciresarii:X:X:X
capitanul grant morometii :X:X

soothe
| soothe a răspuns:

Incepe cu Cismigiu & Company, Elevul Dima dintr-a VII a, LA Medeleni... asa se traia copilaria/adolescenta pe vremuri

| teodoram a răspuns:

Păi. Semnul -Pc Cast şi Kristin Cast
Trădarea - Pc Cast şi Kristin Cast

| aliona_6797 a răspuns:

"Anna Karenina" de Lev Tolstoi, "Greata" de J.P.Sartre, " Ferma animalelor" de G. Orwell, "Enigma Otiliei" de G. Calinescu (mie mi s-a parut chiar amuzanta pe alocuri), "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, "Imparatul mustelor" de W. Golding, "Dragostea in vremea holerei" de G.G.Marquez

| Blue Eyes a răspuns:

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război- Camil Petrescu, Poveste fara sfarsit de Michael Ende

| deeeeeebora a răspuns:

Biblia... utila si practica

| iulyka a răspuns:

Soptindu`le vrajitoarelor
E super!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tip ai vrea?
Adica cam cu ce carte ti-ar placea sa semene?

| madalina18_9318 a răspuns:

Ce Biblie frate. rolling eyes
O carte interesanta este `Dragostea in vremea holerei` de Gabriel Marquez