| Criss_Crissty_1999 a întrebat:

sunt nouă aici,îmi puteți spune ce înseamnă tema operei, și cum dau fundă?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Tema operei este ideea de baza, elementul principal de la care se structureaza un text, fie liric, epic sau dramatic. practic subiectul operei.
De obicei, iti dai seama foarte usor care este tema unei opere daca te gandesti despre ce e vorba in ea, care e subiectul principal in jurul caruia se invarte toata actiunea.
De exemplu daca ai o poezie cu doi indragostiti e tema iubirii, daca ai elemente din natura (elemente de relief, ape, copaci, iarba, etc) e tema naturii. si tot asa. Pot fi si mai complexe de exemplu daca actiunea se desfasoara intr-un sat e tema rurala/deruralizarii daca ai si un oras e tema urbana si tot asa.
Daca nici asa nu iti dai seama, te iei dupa motivele literare. Motivul literar central, principal e un cuvant sau un grup de cuvinte care apare de mai multe ori in text. Odata ce il gasesti e foarte usor sa iti dai seama care e tema, sau cel putin un pic mai usor.

Funda. apare in dreptul fiecarui raspuns de la intrebarile tale, doar dai click pe ea.
Sper ca am ajutat. si nu te-am incurcat mai rau. ^^

1 răspuns:
| Criss_Crissty_1999 explică (pentru TheRealFantasy):

Mersi, chiar m-ai ajutat foarte mult! ^^