| LastWhisper a întrebat:

Hei TPU,imi puteti spune si mie definitia speciei operei in studiu!multumesc

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Vizita este o oera epica, specia schita.
Schița este o operă epică, în proză, de dimensiuni reduse, cu o acțiune restrânsă la care participă un număr mic de personaje, surprinse într-un moment semnificativ al existenței lor.
Trasaturile schitei sunt:
Schița are un caracter dramatizat, de foarte multe ori dialogurile pot fi mai importante decât narațiunea propriu-zisă. Acțiunea schiței se desfășoară pe o durată scurtă și are loc, în general, într-un decor unic. Personajul principal este caracterizat într-o manieră stilizată, construcția sa fiind realizată din perspectiva unei trăsături interioare.

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Nu ne-ai precizat despre care specie este vorba sau macar care este opera in studiu. Fara aceste amanunte nu putem sa te ajutam.

| LastWhisper explică (pentru Corina):

Opera vizita... de ion luca caragiale

| Corina a răspuns:

O alta definitie a schitei este urmatoarea:
Schita este specia în proza a genului epic, cu o actiune concentrata, personaje putine ce se desfasoara într-un interval de timp scurt si surprinde un singur moment semnificativ din existenta unuia sau a câtorva personaje.
http://www.scritube.com/......481714.php