| SucDeGuava a întrebat:

Hey,TPU! Sunt o amatoare a cartilor de avantura si nu ma pot decide ce sa citesc : "Winnetou" de Karl May sau "Shogun" de James Clavell. Sper ca niciuna nu e de copii de 13 ani sau extrem de ambigua. Voi le-ati citit? Ce imi recomandati?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Amandoua sunt carti minunate pentru varsta lor. Winnetou nu este de 13 ani, se citeste pe la 10-11, la 13 ani deja toti copiii au citit-o. Shogun e ceva mai dificila, e o carte de adulti, se citeste de la 14 ani in sus.

| ElenaSA a răspuns:

"Winnetou" este o carte frumoasa, potrivita pentru vacanta. "Shogun" ar putea fi complicata.

| taken a răspuns:

Nu am citit Shogun dar cartile lui Karl May sunt foarte misto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Shogun. E destul de dificila, nu-i chiar pentru 13 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Am auzit ca Shogun este o carte faina! ( verisoara mea citeste toate 3 volume si spune ca e o carte de milioane). Si eu iti recomand cartea!
Apropo, cartile de Karl May sunt foarte interesante...Succes! TinkoTheBest.

| ShadeAdda a răspuns:

Iti sugerez sa citesti "Shogun" de James Clavell, chiar daca e putin mai greu pana te acomodezi cu cartea. Iti va placea happy Cel putin mie mi-a placut cand am citit-o. ^_^

| PainMax1985 a răspuns:

Daca ai sub 18 ani citeste Winnetou, daca ai peste citeste Shogun, eu le-am citit pe amandoua dar Shogun mi se pare pentru oameni mai maturi.

| Helenna a răspuns:

Iti recomand "Winnetou" de Karl May daca vrei ceva gen aventura, actiune. Romanul e foarte interesant, plin de suspans si de mister. La inceput nu ma asteptam sa fie atat de interesant, dar cand l-am terminat mi-am dat seama cat de mult mi-a placut! L-am avut ca lectura suplimentara la liceu, deci nu e de copii de 13 ani, dar nici extrem de ambigua. Bafta!

| GudBad a răspuns:

"Shogun"-nu am citit-o deocamdata, dar am inteles ca e faina.