| Sapersters a întrebat:

Hey TPU, una dintre pasiunile mele este literatura secolului al XX-lea, iar când am citit, pentru prima dată poezia Riga Crypto și Lapona Enigel, am fost impresionată de încercările regelui ciupearcă, Riga Crypto, de a o face pe Lapona să se îndrăgostească de el, dar nu reuşeşte, refuzul fetei subliniază diferența de status printre ei, dar și dorința de cunoaştere, Crypto reprezentând lumea inferioară, iar lapona reprezentând lumea superioară, Crypto din dorința sa de a fi mai aproape de lapona, forțează limitele propriei sale lumi, în încercarea de a o convinge pe aceasta să-l accepte în lumea superioară, Laponia realizează incapacitatea lui Cripto de a accede la cunoașterea absolută, el reprezentând o piedică în calea Laopnei de a ajuge la soare, însă ea spera că într-o zi se va maturiza și își va acepta statutul inițial, iar ambiția lui crypto de a evolua și de a-şi depăși condiția eșuează distrugându-l, atrăgând nemulțumirea soarelui, care îl pedepseşte pentru că a încercat să intre într-o lume inaccesibilă lui, crypto plătește pentru încercarea sa de a intra în lumea superioară, soarele condamnându-l pe Crypto să trăiască într-o lume inferioară, ca cea cu care el nu a fost mulțumit, transformându-l într-o ciupercă otrăvitoare, iar cunoașterea îi este interzisă, destinul său inițial de cari este anulat, în urma pedepsei devenind,, nebunul Riga Crypto " destinul său fiind unul de inferioritate, un destin pe care nu îl poate Schimba, de asemenea este obligat să se căsătorească cu o plantă otrăvitoare. Va impresionat aceasta poezie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu m-a impresionat, chiar este mediocra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a plăcut poezia aceasta. Proveneau din lumi diferite și cunoașterea respectiva nu era permisa, tocmai din motivul acesta pentru ca erau diferiti, chiar dacă iubirea probabil exista între cei doi Riga Crypto și Lapona Enigei. Povestea lor de dragoste imposibila m-a impresionat.
Crypto reprezinta apartenenta la neamul ciupercilor si postura de rege al fapturilor din regnul vegetal. Lapona sugereaza originea de la pol a eroinei, personaj iar Enigel poate veni din latinescul Angelus. Ea reprezintă specia umană. Poezia are un caracter alegoric.

| Smolbean a răspuns:

Da, este una din operele mele preferate pentru bachappy