| Beatrice09 a întrebat:

Cine ma poate ajuta si pe mine cu Riga Crypto si Lapona Enigel comentariul? va rog mult de tot.

4 răspunsuri:
| alexandra1993 a răspuns:

Buna!
Aici e un comentariu din care te poti inspira:
http://literaturaromana.g0.ro/......-79-1.html

| laponaEnigel a răspuns:

Ion barbu a fost marcat, deci, de imposibilitatea de a-și culege singur ciupercile. El se simțea atras de ciuperci. Ele, prin reprezentantul lor, Riga Crypto, l-au chemat de repetate ori în lumea lor răcoroasă a spargerii depline. I-au oferit dulceață de fragi, metaforă pentru un trip fain, dar l-au și rugat să le culeagă, ciupercile arătând o dorință nebunească de a ajunge în posesia lui Barbu:,, Dacă pleci să culegi,/ Începi, rogu-te, cu mine". Totuși, Barbu ajunge în final la revelația incompatibilității regnului din care acesta face parte, cel uman, și cel aparținându-le ciupercilor, cel vegetal. El descoperă posibilitatea existenței unor ciuperci otrăvitoare, fapt sugerat de nuntirea rigăi Crypto cu,, măselarița mireasă". În concluzie, Ion Barbu este însuși lapona Enigel, elementul feminin al operei. Acest fapt nu arată că Barbu ar fi trans, ci că el consideră femeile superioare, iar el este însuși o ființă superioară.