| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.printech.ro/preturi.html
O carte de 50 de pagini, in 100 de exemplare, costa 671 de lei. Pe langa banii acestia, autorul cartii mai trebuie sa plateasca ceva sau asta este toata cheltuiala?
E posbiil sa isi recupereze banii? Cartea va trimisa in librarii sau pentru asta trebuie un numai mai mare de exemplare?
In ce cazuri autorul trebuie sa plateasca pentru publicarea cartii si in ce cazuri plateste editura? (am inteles ca exista si astfel de cazuri).
Sunt de incrdere editurile astea mici sau trebuie sa te duci la o editura consacrata despre care stii ca e serioasa?
In ce masura te baga editura in seama? Accepta pe oricine? Trebuie sa fii ceva pui de Balzac sa iti publice cartea sau doar trebuie sa ai portofelul gros?
Cum sta treaba? Detaliati cat puteti.
Multumesc anticipat. Numai bine.

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu sigur sa iti raspund la toate intrebarile, insa cred ca intai trebuie sa te hotarasti pentru o editura. Apoi vorbesti cu persoanele de la editura respectiva. Stiu ca fiecare editura are propriile reguli pentru publicarea cartilor (gen un minim de pagini, un minim de exemplare).
Teoretic orice editura care are carti publicate (chiar si daca este mai mica) ar trebui sa fie de incredere.
Banii ti-i iei inapoi daca volumul tau are succes.
De asemenea, mi se pare ca in afara de publicarea cartii, la impozit ti se mai pun anumite taxe pentru asumarea dreptului de autor. Daca nu ai venit, nu stiu exact cum se procedeaza. Stiu ca acum cativa ani nu se platea ori taxele erau destul de mici, insa nu stiu daca in prezent s-a schimbat situatia.
Nu cred ca accepta pe oricine. Probabil ai sanse ca o editura mica sa te accepte daca ai bani in buzunar, pentru ca are nevoie de finantare. O editura mai mare, de renume, probabil nu va accepta pe oricine.