| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate da cineva cartea Apocrifă :" Iașer"? Sau :" Yasher", menționată în Biblia Românească, ca, :" Cartea Dreptului." Este o carte Apocrifă, religioasă în care se vorbește despre încrucișările genetice făcute de îngerii căzuți animalelor și oamenilor de pe Terra, pe care Lazăr Gog o menționează într-una dintre predicile sale. Dacă cineva îmi poate face rost de această carte, vă rog să mă contactați pe email-ul:" staruinta_in_rugaciune@yahoo.com "
Sau sa imi lasati mai joc un răspuns cu link-ul către site, in caz că o găsiti undeva online.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Imi aduc aminte, tot ce se spune despre carte este: ''oare nu scrie in Cartea Dreptului''? Cartea Dreptului, din cate stiu, s-a pierdut; daca o carte nu era retinuta ca si canonica, nu se mai copia si era foarte usor sa se piarda, dar sunt si exceptii. Foarte probabil cineva, in epoca moderna, a vrut sa profite de acea scurta mentiune si si-a intitulat elucubratiile ''Cartea Dreptului''. Cartile care nu au fost acceptate ca si canonice, adica apocrifele, au fost respinse din motive intemeiate. O carte poate fi foarte placuta, ingenioasa, captivanta, dar sa nu fie totusi revelata.

| minrest a răspuns:

E vorba de o carte publicata direct in sec. XIX, in limba engleza, de catre Philip Rose, asa ca nu exista motiva ca sa presupunem ca are legatura cu Cartea Dreptului, pomenita in Biblie.