| andrabateman887 a întrebat:

Îmi puteți enumera câteva edituri serioase la care aș putea publica o carte?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nici o sansa cu editurile "comerciale", gen Nemira, RAO, All etc. Daca esti studenta, incearca la editura Universitatii, daca nu -
hmmmm - iti trebuie bani si/sau noroc. Conform statisticilor anuale, din cateva sute de debutanti, editurile publica 5-6. Restul isi platesc singuri primul tiraj. Daca sunt buni (din nefericire, in primul rand comercial, talentul vine dupa aceea), atunci editurile devin interesate, daca nu, "restul e tacere".

Mult succes!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea merge in Romania.

| andrabateman887 explică (pentru anonim_4396):

Din păcate, așa e...

| BIANCAAA250 a răspuns:

Editura Humanitas.

| Ax3LdeV a răspuns:

Eu ma uit in special dupa Curtea veche, Trei si Rao. Nu stiu daca vei putea publica acolo dar pentru mine conteaza editura. Bafta.

| Fatayou a răspuns:

Incearca-le pe acestea:
Editura NEMIRA
Editura RAO
Editura TEORA
Editura HUMANITAS
CODECS
Editura POLIROM
Editura FOLIUM
Editura AULA
Editura ALL
Editura NICULESCU
Editura Academiei