| AvalohAlyn a întrebat:

In cat timp cititi o carte voi? Si dupa ce criterii alegeti pe care sa o cititi?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Nu e important cat de repede citesti, ci cum citesti, cat interes iti dai sa intelegi ce vrea sa spuna autorul si la ce face referinta. Foarte importanta este si starea pe care o ai inainte de a te apuca sa citesti, fii calm si deschis, cititul e foarte obositor, iar intelegerea diferitor situatii din cartea x poate fi mai grea daca suntem obositi sau " vrem s-o terminam " ca sa incepem alta.Asa sa citesti doar de dragul de a citi, nu e deloc o idee buna.
Afunda-te atunci cand citesti, foloseste o lumina de lampa, daca citesti seara, iar uneori, depinde de context, foloseste un instrumental in fundal adecvat romanului, politist, fictiune, romantic etc.

7 răspunsuri:
| sanea123456789101112 a răspuns:

Recordul meu e foarte mic am citit o carte de 200 si ceva de pagini in 2 zile.Se poate si mai bine! Eu imi aleg cartea dupa ce imi place:ceva romane, aventura.Tu poti sa incerci romane politiste.Toata lumea le indrageste!

| BeSmart17 a răspuns:

Cand imi iau o carte:
1.citesc 100 de pagini pe zi
2.stiu ca e rau dar eu aleg cartea dupa coperta, mie imi place ca, coperta sa fie din carton si colorata si noua pentru ca iti face mai multa placere sa o citesti cand e noua si colorata...
3.si dupa miros daca are mirosul acela de carte noua. Funda?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe vremea cand eram de varsta voastra citeam un roman de 4-500 pagini in 24 de ore. Uneori citeam si noaptea. E adevarat ca nu era televiziune sa ma incurce si nici computere.

| CdeMetal a răspuns:

Depinde de pagini, o carte de 200 de pagini o citesc în 4-6 ore.
După descriere, gen și autor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum spunea si DavidofUser, important este sa citesti, nu sa rasfoiesti.Au fost carti ale caror paragrafe le-am citit, le-am recitit de cateva ori.Nu pentru ca nu le intelegeam, ci pentru emotia pe care mi-o dadeau.
Aleg cartile in functie de autor.
Daca e un autor pe care nu-l stiu, rasfoiesc putin cartea. Daca dau macar de o idee care-mi place, o iau.
Spor la citit!

| Magda211102 a răspuns:

200 de pagini in 7 ore parca.Se poate si mai bine ce-i drept.O aleg dupa gen si dupa descriere si cam judec dupa coperta uneori. Vreau o carte buna care sa fie originala.
Este adevarat ca nu conteaza cat de repede citesti ci cat de multa informatie intra si ramane.

| Zidovici a răspuns:

Nu conteaza cat citesti, cat ceea ce citesti. Citind doua capitole pe zi dintr-o carte buna am asimilat o baza literara in minte. Eu raman la parerea ca trebuie un citit moderat maxim 1 ora pe zi.