| Vladbg97 a întrebat:

In "Patul lui Procust" de Camil Petrescu, Ladima este acelasi cu D? Deoarece este o scena, in care Ladima ii spune lui Fred ca Dna T. l-a rugat sa-l angajeze pe D. la revista... Dar profa mea de romana mi-a spus ca cei doi sunt aceeasi persoana. As dori si argumente la raspuns daca se poate.

1 răspuns:
mira
| mira a răspuns:

Nu.D este barbatul indragostit de Dna T pe cre ea il trateaza cu mila si oarecare repusie.Ladima este poetul nefericit care sufera si el nu numai din dragoste pentru o actrita mediocra si vulgara, dar si pentru ca nu se poate implini profesional ca ziarist.De altfel titlul este sugestiv:fiecare personaj aspira la un partener ideal care in realitate nu-si gaseste corespondentul.Citeste mitul patului lui Procust ca sa intelegi drama personajelor.