| Sergiu1996 a întrebat:

Salut,as dori niste exemple concrete de romane realiste,cat mai multe, ca sa pot alege unul pentru analiza?
P.S: "Patul lui procust" de Camil Petrescu este un roman realist?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate romanele pentru bac sunt realiste. alegi dupa subiectiv/obiectiv.
sau unul balzacian altul proustian care e patul lui procust, in general la subiectiv intra teme moderne gen angoasa, suferinta legate de personaje intelectuale.