| PapushaDeCristaL a întrebat:

În propoziția "Eu nu am ochi decât pentru o singură persoană" cuvântul ochi are sens conotativ ( figurat )?

7 răspunsuri:
| GolopențaAdrian a răspuns:

Da pentru cu nu arata despre ochii la propriu sau denotativ

| oprescudorin11 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Dar ce inseamna 'denotativ'?

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Adica cu sens propriu

| oprescudorin11 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Adica o negare a negatiei.Ma mira, am facut(ce este drept, pe vremuri)cateva semestre la Universitate, ceva filologie.A aparut o hemoragie de 'neologisme", ma mir de ce erau necesare, cata vreme limba romana(a dovedit C. Noica in 'Cuvant inainte despre Rostirea Romaneasca')este plina de nuante asociate propriilor rostiri.Decand cu intrarea in UE si SUA si NATO, uitam limba romana.Si teama imi este ca in curand vom invata limba araba, veche si ea.Invatamantul nostru a devenit ineficient, este evident, si din cauza ca si gramatica a devenit fabuloasa (in sensul cel mai peiorativ posibil), complicand nu numai inutil dar chiar nociv sensul intelegerii omului simplu, cum presupun ca suntem toti.E ca si cand as preda la o ceata de analfabeti fondul filozofiei sau logicii kantiene.Eu insumi fiind mai analfabet ca analfabetii carora le predau disciplina.Asta este 'invatamantul contemporan ' romanesc!

| GolopențaAdrian a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai asta este problema