| MarisRadu91 a întrebat:

Intr-o fraza cu 2 intrebari, raspunsul cu un "NU" inseamna ca este NU pentru ambele intrebari?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,inseamna da pentru ambele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa ar fi logic nu?

| sierra1 a răspuns:

Poate fi și un da: NU-i așa că NU ți-e clar?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Lioana a răspuns:

Daca nu ai 2 raspunsuri diferite inseamna ca raspunsul e "nu" pentru ambele intrebari. Asta din punct de vedere gramatical.

Dar e posibil si ca persoana daca nu a considerat importanta prima intrebare sa-ti fi raspuns doar la a doua. Cel mai bine e sa ceri lamuriri daca nu esti in clar.

| MarisRadu91 explică (pentru Lioana):

Merci de raspuns!
deci daca pun doua intrebari intr-o fraza cuiva, si imi raspunde cu un simplu "nu", inseamna ca e pentru ambele un nu? iar in cel mai rau caz este raspunsul cu nu este doar pentru a doua intrebare(adica ultima) fiindca prima nu i s-a parut revelanta?

| Lioana a răspuns (pentru MarisRadu91):

In mod sigur cel putin la o intrebare raspunsul e "nu".

| ReddY25 a răspuns:

Bineînțeles

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult că sigur da.