| Tess a întrebat:

Întrebare exclusiv pentru cei ce citesc cărți, indiferent de vârstă.
Aș dori să știu despre ce vă place să citiți.
Vă plac istoriile inspirate din realitate, ori sunteți fani vampirilor sau eroilor cu puteri supernaturale?

Cât de lungi sunt cărțile pe care le citiți? Au în jur de 200 de pagini sau mai puțin?

Când citiți: seara, înainte de culcare, în weekend sau în alte momente?

Orice altă informație pe această temă este apreciată.
Mulțumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Mie imi place sa citesc din cauza ma face sa uit de ale mele.Este ca un drog.Te transpune intr-o alta lume (depinde de genul cartii) si uiti de probleme.De obicei citesc seara, dimineata si in cursul zilei nu am timp.Majoritatea cartilor pe care le-am citit in ultimii ani au avut peste 400 de pagini.Alta informatie nu stiu...imi place sa citesc cartile originale, nu imi place sa le citesc pe net daca se pune.Genul cartilor preferate nu am cum sa-l definesc deoarece nu am unul anume.Imi plac aproape toate cu exceptia celor de dragoste.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mie imi plac cartile ce surprind problema taraneasca si timpurile de atunci cu problemele casnice si conflictele.
Ma fac sa ma simt acasa, pe tine?

| minrest a răspuns:

Citesc stiinte sociale, si marile romane. Citesc cand am timp liber si ma pot concentra, la serviciu, acasa, chiar in timpul deplasarii, daca e o deplasare lunga. Caut sa imi impun sa citesc mai mult decat as citi numai de placere. Citesc ce imi place, dar in ritm usor fortat.

| Justme1997 a răspuns:

Îmi plac cărțile fantasy dar cu cât mai puțin romance. De obicei nu îmi plac cele inspirate de realitate, citesc cărți de orice dimensiune și oricând pot. Îmi plac vampirii dar nu cei din Twilight

| Adry05 a răspuns:

Nu-mi plac cartile SF, nici inspirate din realitate, nu stiu sa-ti zic, in general ceva ce simt ca suna bine sau imi e recomandat ca o carte buna. Citesc de multe ori literatura veche. Pentru cartile noi caut mai mult politiste, mister, crima, thriler.
Prefer sa citesc ziua cand ma trezesc, nu-mi place sa citesc inainte de culcare. laughing
Depinde... Am citit si carti de maxim 200 am citit si carti de 500.

| Karol1877 a răspuns:

Momentan, citesc literatura universala, nu chestiile astea contemporane care mi se par de-a dreptul banale si lipsite de intensitate. Cand citesti Dostoievski, Eco, Goethe, Dante parca simti profunzime, abisalitate, intrand in mijlocul actiunii si a trairilor. Nu spun ca cele actuale - cartile - nu sunt bune, dar dintre Irina Binder si Cioran, mai bine Cioran. Spor la citit!

| Tess explică (pentru siriusblack98):

Foarte interesant. Multumesc tare mult.

| Tess explică (pentru Karol1877):

Citesc mult din literatura clasica, mai ales rusa. Dar nu pot sa spun ca ma dau in vant dupa ea. Prefer Balzac, Voltaire, Stendhal, etc. Merci mult pentru raspuns. Ma ajuta.

| Tess explică (pentru LPCTSTR):

Oh. Asta imi suna super caci tocmai despre asta scriu acum. Da. Si pe mine ma face sa ma simt acasa. Multumesc tare mult.

| Tess explică (pentru minrest):

Grozav. Sunt foarte bucuroasa sa aflu ca sunt oameni care inca citesc din placere. Minunat! Multumesc.

| Tess explică (pentru Justme1997):

Super! Multumesc tare mult!

| Tess explică (pentru Adry05):

N-am citit niciodata ziua la trezire. Acum trebuie sa incerc neaparat. Merci.