| Đοαr eu şi ατâτ ♥ a întrebat:

Heey va place sa cititi? Si daca da ca va place?
Eu sunt foarte mofturoasa in cea ce privesc cartile si citesc doar carti amuzante si de aventura? Niste idei de carti? plzz happy

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ei bine, ai primit o multime de sugestii, lauda celor care ti le-au facut fiindca merita tot respectul pentru informatii atat de detaliate.Asa incat ma limitez sa-ti recomand o carte care pe mine m-a marcat pentru totdeauna, fiindca mi-a dovedit ca eroii nu sunt doar plasmuiri ale unor minti creative de scriitori, ci ca exista aievea.Cartea se numeste Papillon, e scrisa de Henry Charriere si a fost si ecranizata inr-o pelicula antologica, cu Steve Mc Queen in rolul principal. Ti-o recomand cu toata caldura.Numai bine.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Citesc oricât, oricând, oriunde, orice dar mai ales fantasy, SF, aventuri, thriller, mistery, horror, poliţiste, aşa că ştiu ce te-ar putea interesa-Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii Ordinului Basarab, Curierul secret, Wilkie Collins-Piatra lunii, Karl May-Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Al. Dumas-Cei trei muşchetari, După 20 de ani, Cei patruzeci şi cinci, Doamna de Monsoreau, Regina Margot, Theophile Gautier-Căpitanul Fracasse, Paul Feval-Cocoşatul, Paul Feval-fiul-Fiul lui d´Artagnan, Michel Zevaco-Cavalerii Pardaillan, Fausta, Fausta învinsă, Pardaillan şi Fausta, Edgar Wallace-Arcaşul verde, Dublura, Taina călugărului negru, Valea fantomelor, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Kurt Held-Zora cea roşie şi banda ei ori, dacă vrei ceva mai nou, CS Lewis-Cronicile din Narnia, Christopher Paolini-Eragon, Sophie Audoin-Mamikonian-seria Tara Duncan, Licia Troisi-Cronicile Lumii Pământene, PC Cast-seria Casa Nopţii, Richelle Mead-Academia Vampirilor, Suzanne Collins-Jocurile foamei, Cornelia Funke-Inimă de cerneală, Melissa Marr-Fascinaţie, Sarah Prineas-Hoţul vrăjitor, Anne Robillard-seria Cavalerii de smarald, Alan Gibbons-trilogia Legendeer, V M Jones-seria Karazan. Dacă vrei cărţi amuzante îţi recomand cu toată căldura Terry Pratchett şi seria Lumea Disc(Culoarea magiei, Lumina fantastică, Magie de ambe sexe, Mort, Copilul minune, Stranii surate, Piramide, Gărzi! Gărzi!, Eric, Imagini mişcătoare, Domnul cu coasa, Prin cele străinătăţi, O pălărie plină de cer, Scoţiduşii liberi). Scrie cele mai amuzante, absurde, trăznite, geniale romane fantasy, le citeşti cu ochii în lacrimi de atâta râs, nici nu mai vezi literele...ai să te îndrăgosteşti de stilul lui, garantat! Şi, aşa cum scrie pe coperta ultimei cărţi apărute," Dacă eşti un admirator vechi, te vei bucura de această carte la fel de mult ca şi de celelalte; dacă abia acum faci cunoştinţă cu Pratchett, ce naiba ţi-a luat atât?" Alte titluri amuzante-Terry Pratchett & Neil Gaiman-Semne bune, Tom Holt-Aşteptau pe cineva mai înalt, KC Ellis-Parry Hotter şi faţa afurisită a magiei ori cărţile Rodicăi Ojog Braşoveanu-Cianură pentru un surâs, Bună seara Melania, 320 de pisici negre, etc.

| arysa a răspuns:

Douazeci si ceva-Iain Hollingshead este o carte din colectia cocktail foooarte amuzanta, merita citita. si Sunt aiurita si se ia-Caprice Crane tot din aceeasi editura.

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Cele capa si spada sunt frumoase...
regina margot de al. dumas, regina vagabonzilor de michel zevaco, marchiza de pompadour tot de zevaco
etc...

| c0rn3l1uss a răspuns:

Jules Verne

1851 : Un Drame dans les airs -- O catastrofă în aer
1854 : Maître Zacharius ou l'horloger qui avait perdu son âme -- Maestrul Zacharius, sau ceasornicarul care şi-a pierdut sufletul
1855 : Un Hivernage dans les glaces -- O hibernare între gheţuri
1859 : Voyage en Angleterre et en Écosse -- Călătorie în Anglia şi în Scoţia
1862 : Le Comte de Chanteleine -- Contele de Chanteleine
1862 : Cinq semaines en ballon -- Cinci săptămâni în balon
1860 : Paris au XXe siècle -- Parisul în secolul al XX-lea (publicat doar în 1994)
1864-67 : Les Aventures du capitaine Hatteras -- Căpitanul Hatteras
1864 : Voyage au centre de la Terre -- O călătorie spre centrul Pământului
1865 : De la Terre à la Lune -- De la Pământ la Lună
1866-68 : Les Enfants du capitaine Grant -- Copiii căpitanului Grant
1869 : Vingt mille lieues sous les mers -- 20. 000 de leghe sub mări
1869 : Autour de la Lune -- În jurul Lunii
1869 : Une ville flottante -- Oraşul zburător, tradus în limba română Oraşele zburătoare
1870 : L'Oncle Robinson -- Unchiul Robinson (publicat doar în 1993)
1870-74 : Le Chancellor -- [Cancelarul]
1870 : Aventures de trois Russes et de trois Anglais dans l'Afrique autrale --Aventurile a trei ruşi şi trei englezi în Africa Australă
1871-72 : Le pays des fourrures -- Ţinutul blănurilor
1872 : Le Tour du monde en quatre-vingts jours -- Ocolul Pământului în 80 de zile
1873-75 : L'Île mystérieuse -- Insula misterioasă
1874-75 : Michel Strogoff -- Mihail Strogoff
1874-76 : Hector Servadac
1876-77 : Les Indes noires -- Indiile negre
1877-78 : Un capitaine de quinze ans -- Căpitan la cincisprezece ani
1878 : Les Tribulations d'un chinois en Chine -- Aventurile unui chinez în China
1878 : Les 500 millions de la Bégum --Cele 500 de milioane ale Begumei
1879 : La Maison à vapeur -- Casa cu aburi
1880 : La Jangada - Huit cent lieues sur l'Amazon -- 800 leghe pe Amazon
1881 : L'École des Robinsons -- Şcoala Robinsonilor
1881 : Le Rayon vert --Raza verde
1882 : Kéraban-le-Têtu -- Kéraban încăpăţânatul
1883 : L'Archipel en feu --Arhipelagul în flăcări

1883 : L'Étoile du sud -- Steaua sudului
1883-84 : Mathias Sandorf
1884 : L'Épave du «Cynthia» -- Epava "Cynthiei" (scris în colaborare cu André Laurie)
1885 : Robur le conquérant -- Robur cuceritorul
1885 : Un billet de loterie -- Un bilet de loterie
1885-86 : Nord contre Sud -- Nord contra Sud
1885 : Le Chemin de France -- Calea Franţei
1886-87 : Deux ans de vacances -- Doi ani de vacanţă
1887-88 : Famille-sans-nom -- Familia fără nume
1888 : Sans dessus dessous -- tradus în limba română Întâmplări neobişnuite
1889 : Le château des Carpates -- Castelul din Carpaţi
1889 : César Cascabel
1890 : Mistress Branican
1891 : Claudius Bombarnac
1891 : P'tit-Bonhomme -- Prichindel
1892 : Mirifiques Aventures de Maître Antifer -- Uimitoarele peripeţii ale jupânului Antifer
1893 : L'Île à hélice -- Insula cu elice
1893 : Un drame en Livonie -- O tragedie în Livonia (revăzut în 1903 şi publicată în 1904)
1894 : Le Superbe Orénoque -- Minunatul Orinoco
1894 : Face au drapeau -- În faţa steagului
1895 : Clovis Dardentor
1895 : Le Sphinx des glaces -- Sfinxul gheţarilor
1896 : Le Village aérien -- Satul aerian (republicat în 1901 sub titlul La Grande Forêt -- Marea pădure)
1896 : Seconde Patrie -- A doua patrie
1897 : Le Testament d'un excentrique -- Testamentul unui excentric
1897-98 : En Magellanie -- În Magellania
1898 : Le Secret de Wilhelm Storitz -- Secretul lui Wilhelm Storitz (revizuit în 1901 şi publicat doar în 1985)
1898 : Les Frères Kip -- Fraţii Kip
1899 : Les Histoires de Jean-Marie Cabidoulin -- Închipuirile lui Jean-Marie Cabidoulin
1899 : Bourses de voyage -- Burse de călătorie
1899-1900 : Le Volcan d'or -- Vulcanul de aur (publicat abia în 1989)
1901 : Le Beau Danube jaune -- Frumoasa Dunăre galbenă
1901 : Le Phare du bout du monde -- Farul de la capătul lumii
1901 : La Chasse au météore -- Goana după meteor
1902 : L'Invasion de la mer -- Invazia mării
1902-03 : Maître du Monde -- Stăpânul lumii
1904: Ocolul Pământului în 80 de zile
1919 : L'étonnante aventure de la Mission Barsac -- Uimitoarea aventură a misiunii Barsac

| CarlaElena a răspuns:

Poi...eu nu prea citesc carti de aventura sau amuzante dar totusi iti recomand romanul "Pisica" de Georges Simenon big grin o gasesc putin amuzantawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Robinson Crusoe-Daniel Defoe, Copii capitanului Grant, Steaua Sudului-Jules Verne, Tom Sawyer Detectiv, Tom Sawyer in strainatate-Mark Twain, Charles Dickens-Poveste de craciun, Robert L.Stevenson-Comoara din Insula, Arthur Connan Doyle-O lume disparuta, Cartile Junglei-Rudyard Kipling, Moby Dick-Herman Merville, Tai Pan-James Clavell, Colt alb-Jack London

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac romanele. Nu ma omor cu cititul, dar cand ma apuc, nu ma mai opresc.

| sebastian1999 a răspuns:

Tom sawyers in strainatate