| AvalohAlyn a întrebat:

Iti place lectura? Care a fost cea mai frumoasa carte(de orice fel) pe care ai citit-o si o recomanzi si altora?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Sunt pasionata de lectura, am citit sute de carti care mi-au placut enorm, insa preferata mea ramane "La rascruce de vanturi''(Emily Bronte).

12 răspunsuri:
| MariaMaria200079 a răspuns:

Singur pe lume.A fost o carte foarte placuta

| BibuxBii a răspuns:

Maitreiy de Mircea Eliade, O supradoza de moarte de Agatha Cristie, Fluturi de Irina Binder

| dusmanul86 a răspuns:

Morometii 2. Aproape am plans la final.
Recomand si Nasul de Mario Puzzo.Mult mai buna cartea decat filmul

| AdyAdeluş a răspuns:

Eu fiind adolescenta recomand volumele din colectia Generala sau Academia vampirilor. Carti interesante pentru adolescenti/adolescente. Sau si GossipGirl e o colectie frumoasa de carti.

| Baschetbalistu_Andrei_1996 a răspuns:

Lumina in amurg, mi-a trecut fiorii, enigma otiliei am plans la final, morometii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miss Peregrine
Fluturi
Băiatul cu pijamale în dungi
Codul lui Da Vinci
Alchimistul
Minunea
De veghe în lanul de secară

Minunate cărţi.

| under89 a răspuns:

Zece Negri Mititei - Agatha Christie

| Madalina_Oana_1973 a răspuns:

Batranul din luna si Dewey

| MadRaven a răspuns:

Nu există "cea mai frumoasă carte", e ca şi cum ai ruga pe cineva să îţi spună cartea preferată. Nu prea poţi recomanda o carte fără să fii subiectiv.
O să îţi zic ultima carte citită care chiar mi-a plăcut şi mi-a rămas în minte: "Metamorfoza" de Kafka. E foarte scurtă, dar e plină de tâlc.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Am citit multe carti frumoase, dar e imposibil sa le compari.Nu poti sa alegi intre o carte ce are ca tema viata secreta a femeilor musulmane cu una romantica, la fel cum nu poti sa alegi intre o carte de medicina si una de basme. Daca ne dadeai un reper, o tema, atunci da, puteai sa le compari.
"Fetele din Riad"-Rajaa al-Sanea prezinta cum femeile islamice sunt torturate si nevoite sa se supuna barbatului intr-o societate in care drepturile si egalitatea nu exista.

| HarryEdward1994 a răspuns:

Ador să citesc, sunt pasionată de cărţile SF (în principal cele cu vampiri, fantome, sucubi. )
Recomand 100% seriile "Academia vampirilor" şi "Georgina Kincaid" de Richelle Mead (a doua este de preferat doar pentru cei cu o vârstă peste 16 ani).
Ceva care nu are legătură cu creaturile şi chestiile de genul ar fi clar "Sub aceeaşi stea" de John Green (sau tot o carte a acestui autor, "Căutând-o pe Alaska")
Şi ca să nu uităm şi de literatura românescă, pot recomanda oricui "Lorelai" de Ionel Teodoreanu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citesc de specialitate!
Pa, pa.