| AvalohAlyn a întrebat:

Literatura clasica sau literatura contemporana? Ce alegeti si de ce?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Prefer, in mod categoric, literatura clasica, desi am citit cu placere si multe carti scrise de autori contemporani.
O zi faina!

6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Amandoua, in functie de starea mea.

| AlmaMariaGonzalez a răspuns:

Amandoua, nu pot alege una. Amandoua imi plac deoarece ...pf... ma inspira. Ma regasesc in fiecare din ele cand am o stare anumita

| RainmakerX a răspuns:

Literatura clasica.Ea este baza.

Exista totusi si literatura contemporana buna dar aceste opere nu se pot compara inca... Operele marilor clasici nu pot fi intrecute atat de usor.

| Anonimuserr a răspuns:

Amândouă fără doar și poate.
Nu mai intru acum ca să îmi spun părerea. Dar e bine să ai cunoștiințe din ambele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se prea poate să nu-ți ofer răspunsul așteptat, căci eu nu aleg. Ar fi absurd (din punctul meu de vedere) să trăiesc în această epocă și să citesc doar literatură clasică, deși eu aș fi absolut încâtată să întâlnesc o persoană care a citit doar literatură clasică și care n-a fost în vreun fel influențată de lumea contemporană. Trebuie să fim conștienți că literatura clasică este mult mai valoroasă, pentru că aceea este literatura pură. Trebuie să fim conștienți și de faptul că literatura a evoluat, deci marile teme nu au fost doar readuse în discuție, ci scriitorii le-au dat noi înțelesuri. Poate că literatura contemporană accesibilizează temele literaturii clasice, dar mereu răsare o nouă idee. Dacă ne gândim la cărțile care sunt promovate în ziua de azi... cred că e de înțeles de ce literatura clasică este mai valoroasă. Pe de altă parte, literatura clasică are mereu o cauză, pe când literatura contemporană e mai mult o eliberare de norme. Acum ne este greu să încadrăm scrierile într-o specie literară. Cum spuneam, nu aleg, dar conștientizarea unor aspecte este esențială. Îmi cer scuze, cred că răspunsul meu este nepotrivit.

| salviaplath a răspuns:

Imi plac ambele,dar daca ar fi sa aleg as zice ca "prefer" literatura contemporana. Literatura, ca si omul, evolueaza continuu, iar cea contemporana este preferabila omului modern. Clasicii nu sunt clasici degeaba, dar lumea merge inainte.