| AllOrNothing_2317 a întrebat:

Imi puteti da detalii despre literatura clasica? Dar despre cea contemporana?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Clasici:
http://librarie.carturesti.ro/carte/fictiune-177/clasici-178/
Contemporani:
http://librarie.carturesti.ro/carte/fictiune-177/moderni-contemporani-179/
Literatura clasica inseamna un alt stil,persoane intr-un anume fel conturate,o cronologie a faptelor sau existenta unei rame,o morala sau o actiune,un inceput si un deznodamant,un punct maxim de tensiune,persoanje negative si pozitive. timp si spatiu,intriga.
In proza contemporana sau chiar in poezii,mai ale sin poezii,gasesti o aiureala, nu prea exista cronologie, fapte sau inteles. exista multe carti fara valoare prezentate pompos si carti f bune pline de praf in anticariate sau librarii.Iti recomand clasicii cum ar fi:ion slavici,caragiaale,tolstoi,dostoievski,camil petrescu,creanga,liviu rebreanu,sadoveanu,marin preda,ionel teodoreanu,kafka,kobo abe,saramago,cartarescu,viorica raduta(profa mea de romana,geniala),georges simenon,montesquieu,stendhal, aghatha christie, c.negruzzi,stanislaw lem,isaac asimov,emil garleanu(nu sunt toi clasici dar merita citit macar o carte de la fiecare).
poezii:lermontov(superb),shelley,bacovia,marin sorescu,arghezi,ion pilat,dan voiculescu,blaga,nichita stanescu,alecsandri,elena farago, ana blandiana, st.o.iosif,lenau,victor hugo(genial),baconsky, bulgakov, macedonski.
Daca iti traiesti viata fara sa citesti macar 50 de carti f bune, o traiesti degeaba, am citat Viorica Raduta.

2 răspunsuri:
| death a răspuns:

Tu vrei să-ţi facă TPU teza de doctorat sau ceva? Documentează-te şi tu, citeşte nişte critică, nişte "uichipedia"... Sau, şi mai şmecher: Cărţi, frate! Mergi la bibliotecă şi sapă. Vei fi surprinshappy

| AllOrNothing_2317 explică:

@death, nu dau doctoratul.Am doar 16 ani si vroiam sa ma documentez. Aaaa, da.Si am citit si pe,, uichipedia".