| anonim_4396 a întrebat:

Ce carte despre viata lui Iisus recomandați?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Biblia! O poti citi de nenumarate ori! Alte carti cu viata lui Isus nu exista ce ar putea fi scrisa de sfinti, iar altii scriu aberatii despre EL, deci decat sa citesti asa ceva mai bine nimic!

| Xox0 a răspuns:

Ipavel zice bine.
Mai toate cartile despre Iisus sunt inspirate din Noul Testament.
Citeste-l si afli direct de la sursa ce si cum, si per total e o scriere frumoasa.

| alexm2004 a răspuns:

1. „Biblia"
2. „Viața lui Isus" de Joseph Ernest Renan
3. „Iisus din Nazaret" de Joseph Ratzinger / Papa Benedict al XVI-lea

Dar, îți recomand din tot sufletul „Biblia". Este cea mai fundamentală resursă pentru informații despre Iisus. Cele patru evanghelii (Matei, Marcu, Luca și Ioan) oferă relatări detaliate despre viața, învățăturile și minunile lui Iisus. Și celelalte cărți sunt foarte bune.