| unul1 a întrebat:

Mi-ati putea recomanda ceva carti in care actiunea sa se petreaca in Paris sau ceva carte legata de Paris/Franta? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Victor Hugo - „Mizerabilii", „Notre Dame de Paris".
Balzac - cele mai multe dintre romanele sale.
Roger Martin du Gard - „Familia Thibault"
Georges Simenon - cele mai multe din seria „Comisarul Maigret".
Francoise Sagan - „Vă place Brahms?".
Maurice Druon - „Marile familii"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misterele Parisului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emile Zola- La paradisul femeilor.

| HDeNiSaR a răspuns:

Incearca cartiile lui Alexandre Dumas-mie imi place modul lui de a scrie- nu se pierde in descriere ci actiunea e pe primul loc.

Contele de Monte Cristo 1, 2
Laleaua Neagra
Cei trei muschetari
Dupa douazeci de ani 1, 2
Cele doua Diane.
astea le-am citit eu dar vreau sa caut la biblioteca intreaga lui activitate!
ti le recomand cu placere!

o seara placuta!

| madapufi21 a răspuns:

Eu iti recomand cartea,, Singur pe lume!" de Hector Malot. Sper ca te-am ajutat!