| măcheamăăăî a întrebat:

Niste carti in genul romanului lu Salinger," De veghe in lanul de secara "?

Răspuns Câştigător
| bogdan72 a răspuns:

Muzici si faze de Ovidiu Verdes

Nu am mai vazut-o prin librarii, dar e aici:

http://bookspot.ro/......?/file.axd

7 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

Mie chiar mi-a placut mai mult.

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Hei,mersi frumos.
Din cate vad se aseamana cu "De veghe in lanul de secara".E acelasi stil direct, sincer, spontan.Tu ai citit-o online?

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

O citisem pana la capitolul 8 cand a trebuit sa plec cateva zile si sa-mi las laptop-ul acasa si am uitat de ea. Ieri, cautand prin fisiere fara un scop precis, am gasit un notepad in care imi notasem link-ul si capitolul la care ramasesem. Am mai citit aseara pana la 14 laughing.

Amuzant e ca am dat de cartea asta in manualul de a 9-a. Autorii s-au gandit ca ar fi interesanta o paralela intre "Amintiri din copilarie", "romanul copilului universal", si cartea de fata, romanul initierii in lumea adultilor, povestea unui adolescent mai degraba unic, dar pastrand dominantele moderne etc. Interesanta este ideea, desi trebuie sa faci un efort serios ca sa compari obiectiv doua carti ilustreaza realitati diferite. Oricum, in manual erau selectate cateva pasaje mai "cuminti", daca vrei sa le spui asa, pentru ca am gasit si unele lucruri la care imi venea sa ma crucesc tinand cont ca totul se petrecea in plin comunism laughing. Oricum, cartea are carisma. Devine din ce in ce mai interesanta pe parcurs (cel putin asta a facut pana unde am citit eu) si te introduce intr-o lume noua si totusi familiara in acelasi timp.

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

E atat de faina! Acum am inceput sa o citesc si eu, in paralel cu Fratii Karamazov(din care am citit doar putin azi). Oricum e super si e o metoda foarte buna de a " pierdea " timpul la calculator, laptop, ce-o fi.Ideea e ca intri pe ce site-uri vrei, le lasi deschise si intre timp te mai delectezi cu un capitol-doua din " Muzici si faze".Nu am mai auzit de ea pana acum, dar mi se pare ca e o carte chiar pentru adolescenti asa big grin
Merci mult inca o data! happy

| bogdan72 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Anytime happy! Imi place sa ajut lumea cand vine vorba de literatura. Probabil ca as fi parasit de mult TPU daca nu ar fi fost cateogria asta.

| măcheamăăăî explică (pentru bogdan72):

Noroc ca sa-u gandit astia si la carti. happy

| The234Wind a răspuns:

Cronicile Wardstone. Asta e un fel de fantassy, dar personajul principal e tot un baiat.