Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei ce au citit Micul Prinț: Vi se pare o carte pentru copii? La ce varsta ati citit-o si ce impresie v-a lasat?

7 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Am citit-o, pentru prima data, pe la 12-13 ani si m-am bucurat de un prim nivel al lecturii, de aventura descrisa in sine. Am recitit-o mult mai tarziu, pe la 25-27 de ani si am perceput-o mult mai profund, I-am decriptat mult mai multe dintre ale ei semnificatii. Ambele lecturi mi-au lasat impresii placute, dar prima mi-a relevant doar povestea propriu-zisa a cartii, cea de-a doua m-a ajutat sa descifrez si semnficiatiile povestii.
Recomand aceasta carte (asa cum insusi autorul recomanda) oamenilor de toate varstele, e minunata!

| AnimeAnnDRa a răspuns:

Am 15 ani si am citit-o foarte recent
Nu mi s-a parut o carte ciudata, ci mi s-a parut o carte care este vazuta diferit datorita varstei.
Ce vrea sa zic este ca un copil de 10 ani o vede complet diferit fata de cine mai matur.

| Lukasz a răspuns:

Am citit-o acum jumatate de an, cam asa.Am 13 ani,nu stiu, nu prea am inteles, cam ciudata, dar totusi, la unele parti e chiar frumoasa.

| 44TheSinner44 a răspuns:

Am citit-o chiar acum 2-3 zile. Am 12 ani. Mi s-a parut cam ciudata.

| Coquina11 a răspuns:

Da, pe la 9-10 ani, nu mai stiu.
avand in vedere ca povestile pentru copii romanesti sunt niste mizerii pline de gore, cele straine sunt mult mai potrivite pentru copii.

| AnonymusVan123 a răspuns:

Este o carte pe care o pot citi si copiii, dar dupa parerea mea e mai mult pentru adulti...Are multe mesaje, care pot fi intelese doar de adulti, sau probabil copii mai mari.

| Grils27 a răspuns:

La vârsta de 12 ani, în clasa a V-a am citit cartea. Cum zice si autorul în carte, ea e pentru toate vârstele! Si pentru cei mai mari le aduce aminte de copilul din ei, iar pentru cei mai mici îi îndeamnă să se bucure de copilărie.