| sabin89 a întrebat:

Pentru iubitorii genului liric...
Am găsit în notiţele mele un fragment dintr-o poezie, scris cândva demult şi nu îmi amintesc nici titlul, nici autorul ei. Redau mai jos fragmentul în speranţa că cineva ar putea-o identifica. Cu netul eu nu am reuşit. Iată fragmentul:
"Sunt stranii seri în care şi florile se-anină
Prin aerul sensibil când trec păreri de rău,
Şi când pe valul unui suspin încet şi greu
Cuvântul cel mai tainic pe buze-abia se stinge..."

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Google spune:
Enigma Otiliei - de George CALINESCU
"Sunt stranii seri în care şi florile se-animă. Prin aerul sensibil când trec păreri de rău,. Şi când pe valul unui suspin încet şi greu. Cuvântul cel mai tainic pe buze-abia se stinge. Sunt stranii seri în care şi florile se-anină. Şi-n serile acelea merg...

3 răspunsuri:
| sabin89 explică (pentru Yuoia):

Ştii cumva autorul; şi titlul? Călinescu presupun că a citat dintr-un text original.

| Yuoia a răspuns (pentru sabin89):

Nu, Calinescu NU a citat pe altii. El a scris asta.

| sabin89 explică (pentru Yuoia):

Între timp, am discutat (on line) cu un prieten care zice că se pricepe la literatură şi mi-a zis că poezia aparţine unui poet francez, Albert Samain, şi s-ar intitula "Il est d'etranges soitrs...". Dar, într-adevăr, îmi amintesc că fragmentul respectiv îl aveam extras din romanul Enigma Otiliei. Frumoase versuri, indiferent cine le-a scris!