| Maria294387582 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice ce voia sa spuna Ioana Pârvulescu în Inocenții aici : "Așa am aflat foarte devreme că fidelitatea pentru o dragoste veche încheiată și noua dragoste nu se exclud."?

Răspuns Câştigător
| Briannaa12 a răspuns:

Bună! "Fidelitatea pentru o dragoste veche încheiată" se refera la tendința autoarei de a păstra în mintea și in sufletul ei fosta relație, de a se gândi cu dor și emoție la evenimentele trăite alături de fostul ei iubit. "Noua dragoste" e evident la ce se refera, se refera la o alta poveste apărută în viața ei, o iubire proaspătă, un alt bărbat. Prin faptul ca acestea două nu se exclud vrea sa spună ca este posibil sa iubești doi bărbați în același timp: fostul și actualul. Sau nu neapărat sa ii iubești pe amândoi, dar cel puțin e posibil sa fii cu actualul și încă sa te mai gândești cu drag la ceea ce s-a întâmplat cu fostul. Asta a vrut sa spună, sper ca te am lămurit happy

2 răspunsuri:
| Maria294387582 explică (pentru Briannaa12):

Mulțumesc mult!

| Briannaa12 a răspuns (pentru Maria294387582):

Cu drag!