| Aimée34 a întrebat:

Am nevoie sa citesc cat mai multe romane istorice despre Bucurestiul secolului 19 si mi-a fost recomandata cartea 'In intimitatea secolului 19' de Ioana Parvulescu. Este cineva care a citit cartea si care imi poate spune cu ce an al secolului 19 isi incepe I. Parvulescu istorisirea? 1848 sau mai devreme?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Este o carte absolut savuroasa. O sa te cucereasca de la inceput.
Ca idee, prezinta moravurile societatii bucurestene mai ales dupa venirea lui Carol I ( doar pasager se mai fac trimiteri si la anii de dinainte).
Cartea nu e liniara, nu vezi totul succesiv, are o maniera inedita de a-ti prezenta " micul Paris" cu trasurile lui cu cai, cu balurile fastuoase boieresti, costumele si frizurile vremurilor, cu bucuria oamenilor de a trai in lentoarea vremurilor.

| Aimée34 explică (pentru michelia):

Iti multumesc frumos pentru raspuns! De asemenea am auzit ca si romanul 'Intoarcere in Bucurestiul interbelic' merita citit. Ce crezi despre carte?

| michelia a răspuns (pentru Aimée34):

E o alta carte cu care calatoresti frumos ( nu e roman...). Iar perioada interbelica este preferata mea. Acum vei fi prinsa de placerile vremurilor- patefonul, cinematograful, plimbarile cu automobilul, discutiile pline de spirit intre personalitatile de pe atunci, polemici mai mult sau mai putin cordiale intre scriitori, fragmente din almanahurile si gazetele bucurestene...e o carte fermecatoare si asta.
Citeste-le insa in ordine cronologica ca sa aiba vezi bine " traseul"happy
Tot la monografii ( dar ceva mai greoaie), uita-te si peste cartea lui Ionescu Gion " Istoria Bucurescilor". E insa o carte mai greu de citit ( e scrisa pe la 1900 si e pastrata grafia de atunci in versiunea pe care o am eu, cea a editurii Tehnopress) si scumpa ( de vazut pe la biblioteca doar).

| Aimée34 explică (pentru michelia):

Multumesc foarte mult pentru recomandari si scuza-ma pentru intrebuintarea termenului de 'roman'. Doar am auzit de carte.
In schimb am citit „Bucurescii de altădată", de Constantin Bacalbaşa. O fereastra catre o cu totul alta lume...

| michelia a răspuns (pentru Aimée34):

Chiar ma bucur pentru lecturile tale happy!