| anonim_4396 a întrebat:

Prezentaţi-mi şi mie cartea " Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război " scrisă de Camil Petrescu în câteva rânduri. Adică despre ce este vorba mai exact şi dacă merită citită. happy
Mulţumesc!

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Romanul merită citit, e superb. Citește prefața cărții, acolo găsești răspuns la cerința ta. În locul tău, aș lectura direct cartea, fără a mai sta pe gânduri.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Asa cum o spune si titlul, e un roman despre dragoste si raboi, fiind o confesiune a naratorului-personaj atat despre experienta traita alaturi de Ella, cat si despre exeprerieta de pe front. Cartea e complexa, in opinia mea, unuol dintre cele mai compleexe roamen din literatura romana, asa ca adac ai sub 14 ani sau nu ai deloc exeprrineta de lectura nu iti recomand.in caz contarr, merita, si, in plus, se studiaza si la scoala in clasda a 10-a, deci ai un dublu avantaj daca il citesti.

| AleksandraAleksa a răspuns:

In primul rand, este vorba despre un tip care pleaca in razboi si este obsedat de ideea ca sotia il inseala in lipsa lui. Numai ca lucrurile nu sunt atat de simple. Euletitia are dreptate, este un roman foarte complex. Sfatul meu este sa incerci sa-l citesti si daca simti ca te depaseste, sa-l pui in asteptare un timp. Eu am citit,, Rosu si negru" la o varsta mult prea mica si l-am urat, dar cand a trebuit sa-l citesc din nou in facultate l-am adorat.
Uite aici un rezumat si alte cateva detalii. Dar, daca vrei sa-l citesti, ar fi mai bine sa sari peste rezumat.