| anonim_4396 a întrebat:

Recomandari de carti gen Cantec de gheata si foc?

2 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Poti citi ceva fantasy, Stapanul Inelelor spre exemplu dar carti la fel de complexe ca seria Cantec de Gheata si Foc nu vei gasi.

| MariaJust a răspuns:

Dacă îți place seria "Cântec de Gheață și Foc" scrisă de George R.R. Martin cred că o sa iti placă și:

"Numele Vântului" de Patrick Rothfuss - Aceasta este prima carte din seria "Cronicile Regatului Cărților Bune" și urmărește povestea lui Kvothe, un tânăr talentat în magie și muzică care devine o legendă în lumea sa.

"The Way of Kings" de Brandon Sanderson - Prima carte din seria "Stormlight Archive", este plină de intrigă politică, personaje complexe și un sistem de magie unic. Este o serie epică și extrem de bine scrisă.

"Malazan Book of the Fallen" de Steven Erikson - Această serie este cunoscută pentru complexitatea sa și povestea epică care se întinde pe multiple volume. În această serie, vei găsi o lume bogată, personaje variate și intrigi captivante.

"Prințul Frumos" de Robin Hobb - Seria "Cicluul Cronicilor Regale" este un exemplu minunat de epic fantasy cu personaje bine dezvoltate și o intrigă densă. Povestea urmărește viața lui Fitz, un asasin regal.

"Mistborn: The Final Empire" de Brandon Sanderson - Povestea se desfășoară într-o lume în care răul a triumfat.