Întrebare recomandată | Maria2894 a întrebat:

Recomandati-mi ceva din literatura clasica, am 16 ani.
Multumesc.

16 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

1.Ioan Slavici - Nuvele
2.Ion Luca Caragiale - Momente şi schiţe
3.Vasile Alecsandri - Proză
4.Costache Negruzzi - Alexandru Lăpuşneanul
5. Ernest Hemingway - Zăpezile de pe Kilimanjaro
6. Jane Austen - Raţiune şi simţire
7. Mihai Eminescu - Proză
8. Emile Zola - O pagină de dragoste
9. Alexandru Odobescu - Pseudokineghetos
10. Thomas Hardy - Micile ironii ale vieţii
11. Emile Zola - NANA
12. Antoine de Saint Exupery - Scrisori către o necunoscută
13. Thomas Hardy - Departe de lumea dezlănţuită
14. Honore de Balzac - EUGENIE GRANDET
15. Gabriele D Annuzio - Focul
16. Ivan Sergheevici Turcheniev - Un cuib de nobili
17. Graham Swift - Miine
18. Marcel Proust - În căutarea timpului
19. D. H. Lawrence - Femei îndrăgostite
20. John Irving - Văduvă pentru un an

Acestea am considerat eu că sunt mai interesante. Sper să îţi capteze atenţia una dintre ele.

Pa-pa.

| Nastia a răspuns:

Femeia nisipurilor de Kobo Abe,Eseu despre orbire-Saramago, Crima si pedeapsa-Dostoievski, Anna KArenina-Tolstoi, Zen-Cartarescu, Maitreyi-Eliade, Stapanul inelelor si Hobbitul-Tolkien, Contele de Monte-Cristo-Al. Dumas, Maestrul si Margareta-Bulgakov, Taras Bulba-Gogol.Eu,robotul-Asimov,ciberiada-St.Lem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Patul lui Procust'' -Camil Petrescu
''Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'' -Camil Petrescu
''Donna Alba'' -Gib Mihaescu
''Sarmanul Dionis''- Mihai Eminescu
''Zece negri mititei'' -Aghata Christie
''Jar'' -Liviu Rebreanu
''Mos Goriot'' - Honore de Balzac
''Ion'', ''Catastrofa'' - Liviu Rebreanu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand romanul„Contele de Monte Cristo"-Alexandre Dumas, daca esti genul de persoana care indrageste romanele de aventuri.Mesajul general al romanului se refera la puterea de a merge mai departe desi momentele
grele-n viata tind sa ne distruga speranta.
Foarte interesant este si romanul„Adam si Eva"-Liviu Rebreanu.Acest roman se refera la concepte metafizice:misterul sufletului nemuritor, refacerea atomului spiritual, enigmele vietii, ale iubirii si ale mortii etc.
Sunt sigura ca o sa-ti faca placere sa le citesti!

| Euletitia a răspuns:

Buna!
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell
"Insula pierduta"- Margaret Mitchell
"Jane Eyre"- Charlotte Bronmte
"la rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte
"Robie"- William Smerset-Maugham
"Departe de lumea dezlantuita"- Thomas hardy
"Fii si indragostiti"- D.H. Lawrence
"Rebecca"- Daphne du Maurier
"Batranul si marea"- Ernest Hemingway
"Coliba unchiului TOm"- Harriet Beecher-Stowe
"Qvo vadis"- Henrk Sienkiewicz
"maqnastirea din Parma"- Stendhal
"Rosu si negru"- Stendhal
"Madame Bovary"- Gustave Flaubert
Te intereseaza si din literatura clasica romana?

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Mircea Eliade-"Maitreyi", "La tiganci"
Ioan Slavici- "Moara cu nororc"
Liviu Rebreanu- "Ion"
George Calinescu- "Enigma Otiliei"
Acestea sunt reprezentative pentru literatura clasica romaneasca si o sa te ajute mult pe viitor (peste 1an, 2). Cea din urma ("Enigma Otiliei" ) este chiar interesanta cu atat mai mult cu cat esti fata.
Charlotte Brontë- "Jane Eyre". Asta e una din preferatele mele si o recomand cu caldura.

| AngelHugz a răspuns:

Hmm...

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,pai eu ti-le recomand pe acestea
'.Ion Luca Caragiale - Momente şi schiţe Mircea Eliade-"Maitreyi", "La tiganci"

| BadSirChaos a răspuns:

Aventurile Lui Sherlock Holmes. nu e chiar literatura clasica, dar e calumea cartea, am 12 ani, urasc cititul, dar Sherlock ma captivat 100%

| agoodfriend a răspuns:

Ma bucur ca-ti plac cartile. daca vrei iti recomand citeva bune, fata de cele scolare

| MicutzaThaPapusha a răspuns:

Poezie: -alexandru macedonski (noapte de septembrie/noiembrie/mai/martie; ningeawinking
-george bacovia(amurg violet; mars funebru; serenada muncitorului; gri; pastel; cuptor...)
-ion minulescu(cantecul nebunului; cantec de leagan; romanta ei)
proza: -a. macedinski(noaptea de argint; impartasania din urma)
-mateiu i. caragiale
dramaturgie: -stefan petica (solii pacii)
-ion minulescu (manechinul sentimental)
sper ca ti-am fost de ajutor! kiss kiss

| Adrian37 a răspuns:

John Irving - Văduvă pentru un an

| cosmin23a a răspuns:

1.Alexandru Lapusneanu de Constantin Negruzzi
2.Moara cu noroc de Ioan Slavici
3. Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi de Camil Petrescu
4.Ion de Liviu Rebreanu
5.Maitreyi de Mircea Eliade
6.Nunta in cer de Mircea Eliade
7.Fiul risipitor de Radu Tudoran
8. Morometii de Marin Preda
9. Enigma Otiliei de George Calinescu
10. Ciuleandra de Liviu Rebreanu

| LaviniaLavinitutza a răspuns:

Daca iti plac cartile despre detectivi si crime (carti politiste) incearca Sherlock Holmes. Eu am citit cateta si sunt chiar interesante. Sper sa-ti placa si tie!

| lavandalia a răspuns:

Fratii jderi, ciresarii

| DonTCaRe a răspuns:

Liviu Rebreanu ''Catastrofa''