| Ame25 a întrebat:

Recomandati-mi o carte care v-a placut mult sau v-a impresionat...

22 răspunsuri:
| Miranda29 a răspuns:

Ora 25 de Virgil Gheorghiu m-a impresionat foarte mult
Ea vorbeste despre discrepanta dintre identitatea artificiala, stampila autoritatilor si identitatea personala asumata; despre tragedia omului care ajunge treptat la o instrainare totala de tot ce il defineste pe el ca om.

Cartea este remarcabil scrisa. Desi actiunea este tulburatoare, toate evenimentele, toate incercarile la care personajele sunt supuse sunt redate cu umorul inocent al acestui fiu de taran care ajunge sa vada si a cunoasca lumea in 13 ani de lagar.

Ora 25 este o carte care intr-adevar ar trebui sa fie considerata ca una dintre cele mai importante scrieri ale literaturii romane. Virgil Gheorghiu a scris un roman simplu si complicat in acelasi timp, pe cat de frust si dur ca epica, pe atat de rafinat ca organizare interioara. Este o carte de analiza a mentalitatilor si natiunilor, dar mai ales a omului ca fiinta individuala intr-o perioada istorica deloc prea indepartata.

| sorea a răspuns:

Damnare de Lauren Kate

| DolceKiss a răspuns:

Harry Potter

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Singur pe lume -Hector Malot.
*-*

| Bizera_Raluca_1997 a răspuns:

Cartea Tabara de Louis Shachar

| HermioneLove a răspuns:

Sunt mai multe: Harry Potter,Matilda,Anne de la Green Gables, Matilda, Aquamarin, Chronicles of Narnia, Pipi Sosetica etc.

| Adry05 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a şaptea, Rebecca.

| JASMYNA88 a răspuns:

The strain- guillermo del toro

| blond a răspuns:

Camorra-"Frumusete si Infern" cuprinde eseuri despre oamenii minunati pe care i-a intalnit, plonjand apoi in politica, droguri, coruptie, curaj si pericol.
Adevarata fata a mafiei
Conține toate secretele mafiei este o carte foarte interesantă cu multe informații.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Daca nu vrei filosofie, citeste Agonie si Extaz, de Irving Stone.

| Kaℓi a răspuns:

Un veac de singuratate, de Marquez
Orice scris de Murakami, in special Padurea norvegiana
Orice scris de Llosa, in special Conversatie la Catedrala
Rusii, daca poti laughing mie mi-a fost cam greu cu Dostoievski
Maestrul si Margareta, Bulgakov

| pavone a răspuns:

Peripetiile bravului soldat Svejk - de Jaroslav Hasek. Am citit-o si la 14 ani si la 18 ani si la 22. si cred ca o voi citi toata viata.

| Kaℓi a răspuns (pentru pavone):

E si printre preferatele mele happy

| Costy_3899 a răspuns:

Daca esti la inceput de drum iti recomand cartea intitulata " Care-i faza cu cititul " sau " Scoala fricosilor " 1, 2 si 3. Bine mai sunt carti precum : " Capitan la cincisprezece ani " de Jules Verne, " Cantecul vrajitoarelor " volumul 1 si 2 de Mireille Calmel, " Baiatul in pijamale cu dungi " de John Boyne sau " Ole! Ole! Ole! Unde mi-am bagat picioarele! " de Constantin T. Ciubotaru. Sunt cartile care m-au ajutat sa inteleg ca in viata nu este important doar jucatul pe calculator sau alte bazaconii, pe care copii din ziua de azi le-ar da in schimbul unu joc pe calculator. Sper ca te-am ajutat!

| Iwishtoknow a răspuns:

Amurg- Stephenie Meyer

| teodora24 a răspuns:

Ciresarii-Constantin Chirita

| Disharmony a răspuns:

Pervertirea, de Cristina Nemerovschi.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai, mie mi-a placut la nebunie mandrie si prejudecata si jane eyre...

| Euletitia a răspuns:

Buna! Citeste romanul "Pe aripile vantului", de Margaret Mitchell. E superba cartea, e una dintre preferatele mele.

| Aberdeen a răspuns (pentru teodora24):

Are dreptate si eu am citit acesta serie...este minunata si merita citita

| AvalohAlyn a răspuns:

''Elevul Dima dintr-a saptea''
Pe mine m-a impresionat placut cartea.E vorba despre aventurile unui adolescent la scoala, indragostirea lui etc.

Alta carte mai e:Cismigiu and comp
La fel cu viata de liceu a autorului, cu momente distractive, hazlii dar si frumoase.

Succes la citit!

| ema_2625 a răspuns:

Romanul adolescentului miop de mircea eliade