| AvalohAlyn a întrebat:

"Sa ma avant" in citirea Bibliei sau nu? Voi, din experienta personala cu Biblia, ce ma sfatuiti?
Ca si carte, lectura ei e benefica? Si aici ma refer la Noul Testament mai mult.
Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| DomnuTrandafir a răspuns:

Ti-e capul greu?

| Spinti89 a răspuns:

Mai bine ai citi o carte normala.
Biblia o poti citi la batranete dupa ce te pensionezi.

| Lioana a răspuns:

Parerea mea este ca n-ar trebui sa te intrebi atat de mult daca merita sa citesti o carte. Ai putea pune mana pe ea si sa-ti dai seama singur daca te prinde lectura ei sau te plictiseste.
Daca nu ai Biblia acasa merita sa o cumperi pentru ca e o carte de referinta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://umanismsecular.wordpress.com/......-de-femei/
Mai bine citeste articolul ala.

| Mayar a răspuns:

Nu am pregatirea necesara ca sa iti vorbesc in citatele si termenii necesari, dar se specifica foarte clar peste tot in religie ca nu poti citi Biblia asa de capul tau pentru ca vrand-nevrand o vei interpreta de 'capul' tau - lucru ce e inadmisibil. Trebuie sa mergi la biserica pentru a ti se explica Biblia de catre persoane ce au pregatirea necesara, caci, vezi tu, Biblia nu a fost scrisa de mintea unui om - drept urmare mintea unui om nu o poate intelege singur, fara pregatire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește! O să îți pui multe întrebări și o să ajungi la concluzia că este o carte cu mesaje manipulatoare. E plină de idei misogine și crime la ordinea zilei. Am citit cartea, de aceea mi-am pus întrebări despre creație și evoluție. După ce ai citit cartea, recomand să o bagi în foc. Scrisă și rescrisă după bunul plac. Din ea afli despre pământul plat, reptile vorbitoare și virgine care au născut. Complet logic. A, mai este și tipul ăla care moare, dar nu prea. Și bonus, transformă apa în vin. Alea da minuni logice. laughing))))))