| AvalohAlyn a întrebat:

Ati citit Noul Testament? Ce parere aveti despre el?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da >Prezinta viata lui Isus ca om perfect in contras cu cei din mijlocul carora s-a nascut in parte ca om, si s-a dovedit un om instriut intr-o familie modesta, care au fost supusi lui Dumnezeu. Si Isus pana la 30 de ani a avut o viata normala, a invatat, a muncit, a fost interesat cu grija de familia din care facea parte > Iar la vremea potrivita, cand Dumnezeu a hotarat sa-si inceapa serviciul pentru care a fost trimis, a facut acest lucru cu mult zel si supunere fata de Dumnezeu, a ascultat si a ramas fidel pana la moarte. A pus bazele Regatului lui Dumnezeu, a demonstrat ce va face in lumea noua, (va face vindecari, va hrani oameni, va invata, va conduce in Calitate de Rege Regatul lui Dumnezeu alaturi de care va inlatura moartea si vor transforma omul si pamantul ducandui la perfectiune ) De asemenea NT, vorbeste despre oameni din diferite neamuri si pozitii sociale care au ales sa-l urmeze pe Isus si sa faca vointa lui Dumnezeu, sa participe si la instruirea altora pentru a deveni crestinii adevarati, apoi este descrisa caderea rreligiei false, marele necaz, si in sfarsit viata vesnica. Daca vrei argumente cateva, citeste Isaia 60:1-3; Isaia 61:1-2; Matei 2:1: 3:13-15: 10:1-14; 24:14; 28:16-20; Apocalipsa 16 :14, Apocalipsa 21:3, 4>

| Delmoniko a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

De ce toate raspunsurile tale sunt aidoma si trase la indigo? De ce toate au ca explicatii si scuze citate din biblie? Nu poti gandi singura? Nu poti adduce un singur argument constructive?
De ce raspunsurile tale sunt absolute? Crezi ca raspunsul tau e cel adevarat? Iei in calcul si faptul ca te-ai putea insela sau ai fost inselata? iei in calcul si propriile concepti care se pot transforma in prejudecati?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Si de ce trebuie sa citesc tocmai asa ceva?
Pa, pa.

| danay72 a răspuns:

Fiind aratata viata lui Isus si a crestinilor din secolul1 putem invata cum sa ii imitam. Efeseni5:1

| DarkOrbitMoon a răspuns:

N-am citit-o, mi se pare plictistoare si buna de aruncat la gunoi.

| CarlSagan a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

"N-am citit-o, mi se pare plictistoare si buna de aruncat la gunoi." Prietene, de unde stii ca e plictisitoare si buna de aruncat la gunoi cand tu nici macar n-ai citi-o? Ai dat un raspuns incredibil de ignorant!

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru CarlSagan):

Pardon, voiam sa zic buna de sters cu ea intre fese.

| CarlSagan a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Pardon, tot un raspuns ignorant ai dat! Prostu' nu-i prost destul pana nu-i fudul.Ti-am pus o intrebare, de ce nu raspunzi?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru CarlSagan):

N-am citit biblia, m-am uitat in trecere peste cateva capitole. Plus ca am studiat-o la scoala.
Nu trebuie sa o citesc pe toata ca sa-mi dau seama ca e o mizerie.

| CarlSagan a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

La scoala n-ai studiat-o.Niciodata nu vei studia biblia la scoala, decat la facultati pe domeniul ei.Nu trebuie intr-adevar s-o citesti pe toata ca sa-ti dai seama ca e o mizerie.Cred dupa ce ai citit cateva capitole si ai vazut crimele si discriminarea de acolo, ajunge. Data viitoare nu mai da raspunsuri puerile si argumenteaza-ti bine opinia!

| Delmoniko a răspuns:

Pentru un copil mi se pare o carte buna. Ar trebui sa intre la lecturi suplimentare. Daca e citita cum trebuie poate fi folositoare. Daca vei crede fiecare cuvant atunci devine SF.

| dana12848 a răspuns:

Am inceput ..candva ...doar o poveste